Srijeda, 15 Maja, 2024
HomeZanimljivostiSterilizacija i kastracija mačaka - važnost i postupak

Sterilizacija i kastracija mačaka – važnost i postupak

Kastracija mačaka je neophodan postupak koji ima mnoge prednosti, kako za same mačke, tako i za vlasnike. Da bi se jednostavno razlikovale sterilizirane mačke od onih koje to nisu, potrebno je da im se odsiječe mali komad uha dok su pod anestezijom. Ovo omogućava lakše prepoznavanje i kontrolu u svrhu daljnje zaštite i brige o mačicama.

Prema udruženju Prava šapa, mačke koje su podvrgnute kastraciji su veterinarski pregledane, tretirane, sterilizirane te zdrave i pod stalnim nadzorom hranitelja i volontera. Nakon što se završi sam postupak, mačka se vraća na svoje prethodno stanište. Ne preporučuje se njihovo premještanje sa tog mjesta.

Oporavak od kastracije traje obično tri do četiri dana i preporučuje se izolacija mačke u kavezu tokom tog perioda. Međutim, ovo nije obavezan korak, pogotovo za mačke koje doje. One se mogu vratiti svojim mačićima odmah nakon buđenja iz anestezije. Sterilizacija se vrši bočnom metodom koja omogućava da mačka nastavi dojiti mačiće odmah po povratku.

Sterilizacija i kastracija imaju brojne prednosti. Sterilizirane mačke se neće pariti nekoliko puta godišnje, što smanjuje rizik od neželjenih mačića i potomstva koje može završiti na ulici. Također, sterilizirane mačke imaju bolji imunitet, manje su sklone borbi i buci s drugim mačkama. Ovaj postupak je od izuzetne važnosti za zdravlje i dobrobit mačaka, ali i za smanjenje populacije neželjenih mačića.

Ukoliko posjedujete mačku, obavezno se konsultujte sa veterinarom o kastraciji i sterilizaciji kako biste pružili najbolju brigu i zaštiti vašem ljubimcu.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

- Advertisement -