Petak, 17 Maja, 2024
HomeVijestiBiHNestabilna vanjska politika BiH: Stavovi članova Predsjedništva na UN-u - bez saglasnosti

Nestabilna vanjska politika BiH: Stavovi članova Predsjedništva na UN-u – bez saglasnosti

Bosna i Hercegovina je već duže vrijeme suočena s nedostatkom usaglašene vanjske politike, što je dobro poznato. Sve se svodi na inicijative pojedinaca, što ostavlja dojam neuozbiljnosti i nedoslednosti. Tako smo jučer bili svjedoci novog primjera ove situacije kada je članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović iznijela vlastite stavove, odnosno stavove vrha RS, na Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija, bez saglasnosti ostalih članova Predsjedništva.

Cvijanović je bez saglasnosti ostalih članova Predsjedništva iznijela svoje stavove o Rezoluciji o Srebrenici. Optužila je ambasadora BiH pri UN-u, Zlatka Lagumdžiju, da je bez saglasnosti Predsjedništva BiH uspio progurati ovu rezoluciju. Istovremeno, ona je optužila Lagumdžiju za miješanje u nadležnosti Predsjedništva BiH.

Međutim, ove tvrdnje su brzo demantovane. Ambasador SAD pri UN-u, Robert Wood, je jasno naglasio da se Kristijan Šmit obraća u svojstvu visokog predstavnika, kako je i najavljeno. Tako se ispostavilo da je jedina osoba koja se obraćala u ličnom svojstvu, a ne u svojstvu funkcije, bila Željka Cvijanović.

Nakon Cvijanović, Milorad Dodik, predsjednik RS, je branio svoju najbližu saradnicu i tvrdio da nije bilo stava Predsjedništva BiH o Rezoluciji o Srebrenici. Dodik je izjavio da se sve radi na privatnoj osnovi i da je Cvijanović inicirala sjednicu Predsjedništva. Međutim, njegove tvrdnje nisu u saglasnosti s ostalim članovima Predsjedništva, Denisom Bećirovićem i Željkom Komšićem.

Dodik je također tvrdio da nema odluke o imenovanju Šmita, očito osporavajući njegovu ulogu. Istovremeno je optužio Lagumdžiju da je iznosio stavove jednog naroda, što je upravo ono što je Cvijanović radila.

Očigledno je da nedostatak usaglašenosti unutar Predsjedništva BiH i nedostatak jasnih linija vanjske politike izaziva ne samo zbunjenost u međunarodnoj zajednici, već i dublju političku nestabilnost u samoj zemlji.

Nadajmo se da će se politički lideri Bosne i Hercegovine uskoro složiti oko zajedničke vanjske politike koja će predstavljati interese svih građana i jačati ugled zemlje na međunarodnoj sceni.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

- Advertisement -