Nedjelja, 5 Maja, 2024
HomeSvijetSjedinjene Američke Države i Japan podržani od 13 članica, Rusija jedina protiv,...

Sjedinjene Američke Države i Japan podržani od 13 članica, Rusija jedina protiv, Kina suzdržana

Sjedinjene Američke Države i Japan dobili su podršku većine članica Ujedinjenih naroda u svojoj inicijativi koja poziva na zabranu postavljanja svemirskog nuklearnog oružja. Glasanje je provedeno nakon što je Washington optužio Rusiju za razvoj ovakvog oružja, što je Moskva negirala.

Svoj glas za prijedlog dali su 13 članica, dok je Rusija bila jedina država koja je glasala protiv. Kina se suzdržala od glasovanja. Ova inicijativa ima za cilj osigurati očuvanje mira u svemiru i spriječiti utrku u naoružanju u svemiru.

Američka ambasadorica pri UN-u, Linda Thomas-Greenfield, izrazila je razočarenje Rusijinim stavom. “Današnji veto postavlja pitanje: Zašto? Zašto, ako poštujete pravila, ne podržite rezoluciju koja ih potvrđuje? Što biste time mogli skrivati?”, izjavila je. Ruski ambasador u Ujedinjenim narodima, Vasilij Nebenzja, tvrdi da SAD pokušavaju ocrniti Rusiju i najavio je da će ruska strana uskoro predstaviti vlastiti nacrt rezolucije koja će se fokusirati na očuvanje mira u svemiru.

Tekst rezolucije koji je bio predložen poziva sve države da poštuju Ugovor o svemiru iz 1967. i aktivno doprinesu mirnodopskom korištenju svemira. Ova inicijativa ima za cilj spriječiti postavljanje bilo kakvog oružja u svemiru i očuvati stabilnost u svemirskim aktivnostima.

Ovo glasanje i sukob stavova između SAD-a i Rusije još jednom podsjećaju na sve složenost problema u spoju geopolitike i svemirske tehnologije. Pitanje bezbjednosti i kontrole naoružanja u svemiru postaje sve važnije kako tehnologija napreduje.

Rusija, unatoč ovom glasanju, izražava svoju želju za zabranom postavljanja svakog oružja u svemiru, te će nastaviti pregovore s članicama Vijeća o svojoj inicijativi. Ostaje da se vidi koja će biti daljnja sudbina ove rezolucije i hoće li biti postignut kompromis među svim državama članicama UN-a.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

- Advertisement -