Petak, 17 Maja, 2024
HomePozitivnoBiznisNova eIDAS 2.0 regulativa donosi digitalni novčanik za prošireno korištenje digitalnog identiteta

Nova eIDAS 2.0 regulativa donosi digitalni novčanik za prošireno korištenje digitalnog identiteta

Objavljena je nova eIDAS 2.0 regulativa koja donosi koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet) namijenjenog proširenom korištenju digitalnog identiteta. Ovaj novčanik, prema riječima stručnjaka, omogućit će građanima ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

eIDAS 2.0 regulativa potiče sve države članice Europske unije da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti. Koncept digitalnog novčanika također uključuje kvalificirane elektroničke potpise za korisnike, bez diskriminacije onih koji se odluče ne koristiti ovaj novčanik.

Iz tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji daje potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama krajnjim korisnicima. Model SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima putem decentraliziranih digitalnih identifikatora (DID), donoseći prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

Države članice Europske unije imaju 24 mjeseca da se usklade s ovom regulativom i implementiraju digitalni novčanik na nacionalnoj razini. Uz to, Bosna i Hercegovina će biti jedan od lidera u ovoj oblasti, jer će IDDEEA BiH već do kraja godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadamo se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku i usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu s tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom.

Digitalni novčanik nudi brojne mogućnosti, uključujući pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata te pristup naknadama socijalnog osiguranja. Ova nova regulativa će olakšati svakodnevni život građana i pružiti siguran i praktičan način za upravljanje digitalnim identitetom.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

- Advertisement -