Petak, 17 Maja, 2024
HomeVijestiBiHNikola Jorgić "Jorga" osuđen zbog zločina nad Bošnjacima u Njemačkoj

Nikola Jorgić “Jorga” osuđen zbog zločina nad Bošnjacima u Njemačkoj

Nikola Jorgić, poznat kao “Jorga”, postao je prva osoba kojoj se nakon nacističkih zločina tokom Drugog svjetskog rata, sudilo u Njemačkoj. Jorgić je uhapšen krajem 1995. godine u Njemačkoj, gdje je živio od 1969. godine do početka 1992. godine.

Rođen u selu Kostajnica na desnoj obali rijeke Bosne, Jorgić je došao u rodno mjesto na mjesec dana prije agresije na Bosnu i Hercegovinu. Nakon godinu dana, vratio se u Njemačku. Međutim, njegova povratak u Kostajnicu nije bio bezazlen. Organizovao je 30 četnika koji su bili poznati kao “Jorgina grupa”.

Jorgić je uhapšen 1995. godine na aerodromu u Dizeldorfu, a Vrhovni državni sud njemačke pokrajine North Rhine Westphalia u Düsseldorfu osudio ga je 26. septembra 1997. godine. Bio je optužen za jedanaest slučajeva genocida, od kojih su tri uključivala ubistvo 30 osoba.

Ostalih osam slučajeva odnosilo se na nanošenje teških tjelesnih povreda i nezakonito zatvaranje. Jorgić je osuđen na četiri doživotne kazne zatvora i osam kazni u trajanju od sedam do devet godina. Sve te kazne su objedinjene u doživotnu zatvorsku kaznu. Ova presuda je označila prvu osudu za genocid nad Bošnjacima.

Tužioci su opisali jedan od zločina počinjenih od strane Jorgića, u kojem je zajedno sa saučesnikom otvorio vatru iz mitraljeza na grupu Bošnjaka u selu Grapska i usmrtio 22 osobe. Jorgić je također bio odgovoran za osnivanje logora “OŠ Kostajnica” u kojem su civili iz Grapske bili zatvoreni nakon masakra. Također je počinio ubistva u logoru “Bare”, kao i u drugim dobojskim logorima.

Ova presuda je značajan korak u procesuiranju zločina tokom ratnih dešavanja u Bosni i Hercegovini. Ona šalje snažnu poruku zločincima da nema zastare za njihova nedjela i da će biti odgovarani za svoje postupke, bez obzira na to koliko dugo su uspjeli izbjeći pravdu.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

- Advertisement -