Nedjelja, 19 Maja, 2024
HomeVijestiBiHSarajevski učenici osvojili četvrto mjesto na Balkanskoj matematičkoj olimpijadi

Učenici iz Sarajeva postigli su zapažen uspjeh na Balkanskoj matematičkoj olimpijadi održanoj od 27. aprila do 2. maja 2024. godine u Varni, Bugarska. Ekipa iz Bosne i Hercegovine plasirala se na četvrto mjesto, iza Turske, Rumunije i Bugarske.

Harun Alibegović iz Richmond Park Secondary School Sarajevo osvojio je srebrenu medalju, dok su Ahmed Spahić i Benjamin Mujkić iz JU Druge Gimnazije Sarajevo osvojili bronzanu medalju. Abdullah Fehratbegović iz Richmond Park Secondary School osvojio je posebno priznanje. Ovo je bio najbolji plasman bh. ekipe od 2017. godine kada su također osvojili četvrto mjesto.

Na povratku, sarajevske matematičare su dočekali predsjedavajući Skupštine Kantona Sarajevo Elvedin Okerić, ministrica za odgoj i obrazovanje Naida Hota-Muminović i direktorica Instituta za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Senada Salihović. Tom prilikom, razgovarano je o nadolazećoj Balkanskoj matematičkoj olimpijadi 2025. koja će se održati u Sarajevu, a koju će podržati Vlada Kantona Sarajevo.

Ministrica Hota-Muminović istakla je zadovoljstvo postignutim rezultatima i ponos zbog uspjeha matematičara iz Sarajeva. Ona je naglasila važnost podrške učenicima u razvoju i usavršavanju njihovih kompetencija.

Članovi bh. tima na ovogodišnjoj Balkanskoj matematičkoj olimpijadi bili su i Vuk Janković iz JU Gimnazije “Jovan Dučić” Trebinje koji je osvojio srebrenu medalju, te Andrej Krčmar iz JU “Gimnazija” Banja Luka koji je osvojio bronzanu medalju. Lider ovogodišnjeg tima bio je Goran Janković.

Nadamo se da će ovaj uspjeh sarajevskih učenika biti motivacija za dalje zalaganje i trud u matematici. Ministarstvo za odgoj i obrazovanje već treću godinu zaredom osigurava vrijedne novčane nagrade za učenike koji ostvare rezultate na međunarodnim takmičenjima.