Petak, 29 Marta, 2024
HomeAktuelnoŠvicarski Yule pobijedio je Rydinga u slalomu u Kitzbuehelu

Švicarski Yule pobijedio je Rydinga u slalomu u Kitzbuehelu

Švajcarac Daniel Yule u nedjelju je imao hrabrosti za dramatičnu pobjedu i po drugi put u karijeri nastupio u slalomu Svjetskog kupa za muškarce u Kitzbuehelu.

29-godišnjak, koji je pobijedio u Kitzbuehelu 2020. godine, bio je treći najbrži u revanšu sa ukupnim pobjedničkim vremenom od 1 min 44,63 sekunde.

„Obojica se osećaju neverovatno“, rekao je Yule o svojim pobedama u Kicbilu. „Ali ovaj je malo poseban.

Daniel Yule

“Vratiti se na ovo brdo i pobijediti nakon nekih teških vremena, to je nevjerovatno.”

Branilac titule Dave Ryding zauzeo je drugo mjesto sa 0,40 sekundi. Britanac je skočio za 14 mjesta u prvoj utakmici uz izuzetan drugi pad, najbrži na terenu.

Bio je to Rydingov treći podijum na Ganslernu. Takođe je bio drugoplasirani 2017. Ovaj put je za stotinku sekunde prestigao Norvežanina Lucasa Braathena.

“Osjećaj je tako dobar, staza je bila nevjerovatna”, rekao je Ryding, koji nije počeo trkačke treninge na snijegu sve do svoje 21. godine, bruseći svoju tehniku ​​umjesto toga na suvim stazama na sjeveru Engleske i na porodičnom godišnjem skijaškom odmoru.

Dave Ryding

“Skoro sam prestao da verujem u sebe ove godine… ali rekao sam ‘samo idi na to’. Ponekad ti treba samo da se razbiješ.

“Kurs je težak, ali kada postane teško, teško ide, tako da je ‘all in’ bilo jedino što sam mogao da uradim.”

Počevši od 15. u revanšu, 1,56 sekundi manje od vodećeg vremena u prvoj utakmici Austrijanca Manuela Fellera, Ryding je krenuo u napad i preuzeo vodstvo dok su se favoriti spremali da siđu.

Ryding je poljubio snijeg i napravio stisak, oduševljen svojim trčanjem.

Englez, koga komentatorski tim na stazi naziva “Sir Dave”, udario je u zrak dok su dva snažna Norvežana pala pored puta.

Dvostruki pobjednik Kitzbuehela i dvostruki osvajač olimpijske medalje Henrik Kristoffersen i tadašnji svjetski prvak Sebastian Foss-Solevaag nisu uspjeli da istisnu Engleza.

Švajcarski trkač Tanguy Nef zapretio je preko vrata, a Austrijanac Adrian Pertl je zaprijetio prije nego što je izgubio vrijeme u posljednjoj trećini.
Bugarin Albert Popov i Italijan Tomasso Sala nisu uspjeli da nadograđuju svoje superiorne prve vožnje.

Usledio je trio švajcarskih trkača.

Yule je napravio nemilosrdni trk i preuzeo vodstvo od Rydinga za impresivnih 0,40 sekundi. Ramon Zenhaeusern i Loic Meillard su obojica propustili svoju prednost.

Sljedeći je bio Francuz Clement Noel, ali je zbog skupe greške olimpijski šampion izgubio vrijedne stotinke, završio je na osmom mjestu za 0,71 sekundi.

„Ne želeći to, mislim da sam skijao sa malo uključenom ručnom kočnicom, u strahu da ne napravim greške“, rekao je Noel, pobjednik u Kitzbuehelu 2019.

“To se može dogoditi kada često skijate. Mislim da mogu bolje u skijanju, pa sam razočaran rezultatom.”

Treći u prvoj vožnji, Linus Strasser je napao, ali je Nijemac mogao ući samo iza Yulea i Rydinga.

Norvežanin Braaten, drugi posle Rydinga prošle sezone, zauzeo je treće mesto i izbacio Strassera sa podijuma.

Lucas Braaten

Posljednji čovjek koji je izašao iz startne kolibe, Feller je imao sve austrijske nade u sebi za domaći dubl nakon što je saigrač Vincent Kriechmayr pobijedio u prvom spustu u petak.

Krenuvši sa vođstvom od 0,85 sekundi, Fellerova sekunda je završila dok je opkoračio vrata visoko na stazi, zapečativši nezaboravnu drugu titulu u slalomu u Kitzbuehelu i šestu pobjedu u Svjetskom kupu za Yule.

Yule

“Pobjeda u Kitzbuehelu, nema mnogo većeg u alpskom skijanju, tako da je nevjerovatno slaviti pobjedu ovdje”, rekao je švicarski trkač.

Braathen je sa 370 bodova preskočio sunarodnika Kristoffersena (365) i zauzeo prvo mjesto u poretku slaloma, dok je Yule treći (334).

Kristoffersen je također prešao na treće mjesto u ukupnom plasmanu na 710 ispred Kriechmayra, sa Švajcarcem Markom Odermatom (1.186) i Norvežaninom Aleksanderom Aamodt Kildeom (961) — od kojih nijedan nije učestvovao u slalomu — daleko ispred.