Četvrtak, 28 Marta, 2024
HomeSportNogometPlemići borbeni, ali i sretni: HŠK Zrinjski u Holandiji ostvario odličan rezultat!

U prvom susretu drugog pretkola Evropske lige Utrecht i Zrinjski su na stadionu Galgenward odigrali 1:1 te bh. predstavnik sigurno može biti zadovoljniji ovim rezultatom.

Izabranici Harija Vukasa su odigrali veoma dobar i prije svega borben meč s tim da je i fortuna na pojedine momente bila na sreći Plemića. Izdvajaju se Miljan Govedarica koji je bio strijelac te Ivan Brkić sa 15-ak odbrana.

Poslije nekoliko uvodnih minuta domaći su preuzeli posjed lopte, a prvu priliku vrijednu spomena imali su u 15. minuti kada je Brkić zaustavio pokušaj Mahera sa više od 20 metara.

Dvije minute kasnije rezultat na semaforu je mogao biti promijenjen, ali je Lonwijk iz izgledne sitaucije šutirao pored stative. Bila je to prva velika prilika za holandski tim. Nastavili su domaći napadati i u nastavku meča, ali bez konkretnih prilika.

U 34. minuti hladan tuš za Utrecht. Furioznu kontru golom je krunisao Govedarica. Ofanzivac gostiju je odigrao dupli pas sa Šovšićem, a zatim majstorski prevario protivnike i lijepo pogodio za 0:1.

Utrecth – Zrinjski 0:1

U nadoknadi izgubljenog vremena u prvom dijelu domaći igrači su mogli izjednačiti, ali je danas odlični Brkić na gol-liniji sjajnom intervencijom zaustavio šut Lonwijka. Na odmor se otišlo pri minimalnom vodstvu bh. predstavnika.

Nastavak je počeo napadima Utrechta, a već u prvom napadu Brkić je morao intervenisati tako što je odbranio udarace prvo Van De Streeka, a zatim Lonwijka. Plemići su uzvratili 55. minuti kada je odličan šut Čirjaka završio zamalo pored desne stative gola domaćih.

U 61. minuti stvari su se vratili na početak. Poslije jednog napada domaćih lopta je stigla do Kerka koji lijepim udarcem sa 15-ak metara “cijepa” mrežu Zrinjskog.

Utrecht – Zrinjski 1:1

Pet minuta kasnije mogao je Utrecht do ekspresnog preokrata, ali je Brkić dva puta bio na vrhu zadatka. Prvo je blokirao pokušaj Klaiber da bi zatim odbranio i šut Gustafsona.

Do kraja meča domaći su mnogo više napadali u namjeri da dođu do pobjedonosnog gola. U 86. minuti opet je prijetio Gustafson, ali je Brkić odbranio. Minut kasnije kolosalnu priliku promašuje rezervista Venema koji je sa nekoliko metara pucao pored gola nakon što mu je Klaiber grudima spustio loptu kao na tacni.

Ruski sudija Eskov je odlučio da nastavak produži za čak osam minuta, napadao je Utrecht,  međutim rezultat se nije mijenjao pa je ostalo za Plemiće odličnih 1:1.

Revanš meč u Mostaru na programu je za sedam dana. Prije toga Plemići će odigrati gradski derbi protiv Veleža.

Utrecht – Zrinjski 1:1 (Kerk 61'/Govedarica 34’)

Utrecht: Jensen, Klaiber, Bergstrom, Janssen, Guwara, Maher, Van De Streek, Gustafson, Černy, Kerk, Lonwijk.

Zrinjski: Brkić, Rugašević, Barbarić, Jakovljević, Kadušić, Šovšić, Rustemović, Čirjak, Tičinović, Govedarica, Hadžić.