Danas je šef kabineta mađarskog premijera Viktora Orbana, Gergely Gulyas, izjavio da Mađarska odbija izvršenje mjera Međunarodnog krivičnog suda (ICC). Iako je Mađarska ratifikovala Rimski statut ICC-a, Gulyas je naglasio da taj statut “nikada nije bio dio mađarskog zakona”. To znači da se nijedna mjera ICC-a ne može provesti unutar Mađarske.
Ova izjava uslijedila je nakon što je tužilac MKS-a, Karim Khan, zatražio naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, njegovog šefa odbrane i trojice čelnika Hamasa zbog navodnih ratnih zločina. Ova odluka izazvala je osude i kontroverze među političkim liderima.
Gulyas je osudio odluku tužioca MKS-a, nazivajući je političkom odlukom koja diskredituje Međunarodni krivični sud. Mađarska vlada smatra da takve političke odluke nisu prihvatljive i da ugrožavaju integritet i nepristranost MKS-a.
Međunarodni krivični sud je institucija koja se bavi suđenjem za najteže zločine poput ratnih zločina, genocida i zločina protiv čovječnosti. Mađarska, kao članica ICC-a, obavezna je surađivati s Sudom i izvršavati njegove mjere. Međutim, ova najava o odbijanju izvršenja mjera postavlja pitanje o spremnosti Mađarske da se pridržava obaveza prema Međunarodnom krivičnom sudu.
Ova situacija baca svjetlo na odnos država prema međunarodnim institucijama poput ICC-a. Pojedini politički lideri kritiziraju MKS zbog politički motiviranih odluka, dok drugi podržavaju njegovu ulogu u kažnjavanju najtežih zločina. Kako god, ovo pitanje će sigurno izazvati dalje debate i rasprave o važnosti međunarodnog pravosuđa i njegovoj ulozi u održavanju globalne pravde i sigurnosti.