Nedjelja, 7 Jula, 2024
HomeSvijetSvijetHistorijski sporazum između SAD-a i Ukrajine potpisan na G7 samitu

Historijski sporazum između SAD-a i Ukrajine potpisan na G7 samitu

Američki predsjednik Joe Biden i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski su danas potpisali historijski sporazum na samitu G7, koji se održava u Italiji. Sporazum je bilateralni i važiti će čak 10 godina. Ovaj sporazum je potpisan bez odobrenja Kongresa, a buduća administracija može ga poništiti.

U okviru sporazuma, Biden je obećao finansijsku i vojnu pomoć Ukrajini, kao i mogućnost zajedničke proizvodnje oružja. Nakon potpisivanja, predsjednici su održali zajedničku press konferenciju. Zelenski je ocijenio sporazum kao dokument bez presedana, koji će očuvati ljudske živote i omogućiti korake za održivi mir nakon rata. On je također istaknuo da Rusija predstavlja pravu globalnu prijetnju.

Sporazum uključuje i nabavku borbenih aviona F-16, što je bila dugogodišnja želja Ukrajine. Zelenski je izrazio zadovoljstvo što će sporazum biti most ka članstvu Ukrajine u NATO-u. Također, sporazum omogućuje razmjenu obavještajnih podataka i ulaganje u industrijsku bazu Ukrajine.

Biden je istaknuo da će sporazum učiniti Ukrajinu jakom, održivom i otpornom, kao i da će Amerika pojačati pritisak na Rusiju. Dodao je da će svaka banka koja sarađuje sa sankcioniranim ruskim bankama biti sankcionirana. Također je naglasio da će Amerika biti uz Ukrajinu dok ne pobijede u ovom ratu.

Bilateralni sporazumi poput ovog smatraju se privremenim rješenjem dok Ukrajina ne postane punopravni član NATO-a. Međutim, oni nemaju istu snagu kao članstvo u NATO-u.

Zanimljivo je napomenuti da Sporazum sa SAD-om ne obavezuje Ameriku da vojno brani Ukrajinu, ali olakšava Kijevu ulazak u mirovne pregovore s Rusijom.

Sporazum predviđa da se strane konzultiraju u slučaju budućeg ruskog napada na Ukrajinu. Ipak, ta formulacija nije jasno definirana u sporazumu. Ova historijska potpisivanje slovi kao jedan od najvažnijih trenutaka samita G7.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

- Advertisement -