Izgovaranje rečenice o nepromjenjivosti entiteta RS postala je svojevrsna mantra brojnih političara i diplomata u Bosni i Hercegovini. Međutim, nakon gotovo tri decenije od završetka rata, javnost je umorna od ovog ponavljanja i želi vidjeti stvarne promjene.
Dok se entitet RS smatra sastavnim dijelom Bosne i Hercegovine, mnogi se pitaju zašto je potrebno stalno podsjećati na njegovu neodvojivost. Šta su to uradili mirovni procesi i garanti Dejtonskog sporazuma ako javnost i dalje treba biti umirivana rečenicom o teritorijalnom integritetu?
Sama činjenica da je pitanje otcjepljenja entiteta RS i dalje prisutno u društveno-političkoj zbilji jeste zabrinjavajuća. S jedne strane, postoji priča o odvajanju od Bosne i Hercegovine, dok s druge strane postoji prisjedinjenje entiteta RS Srbiji. Ovaj odnos se kontinuirano održava, katkad intenzivnije, a katkad manje.
Ako se entitet RS ne može fizički odvojiti, politička elita u RS-u i Srbiji koristi drugi mehanizam – maksimalno identificiranje i brisanje granice između entiteta RS i Srbije. To se najbolje ogleda u sve izraženijim “specijalnim vezama” koje su se pojačale nakon “svesrpskog sabora” ovog juna.
Građani Bosne i Hercegovine žele vidjeti konkretna djela i promjene, a ne samo prazne izjave o teritorijalnoj cjelovitosti. Uspješna budućnost zemlje ovisi o dijeljenju vrijednosti, poštivanju različitosti i zajedničkom radu na izgradnji bolje BiH.