Prema procjenama izlaznih anketa, evropski izbori su donijeli umjereni rast desnog centra, veliki rast krajnje desnice i pad liberala i zelenih. Evropska pučka stranka (EPP), koja okuplja stranke desnog centra, očekuje se da će imati 181 zastupnika, pet više nego u prethodnom sazivu.
Progresivni savez socijalista i demokrata (S&D), druga najjača grupacija, trebao bi imati 135 zastupnika, četiri manje nego prije. Liberali su doživjeli veliki pad, smanjili su se za čak 20 mandata i trebali bi imati 82 zastupnika umjesto dosadašnjih 102.
Ove tri glavne proeuropske snage zajedno su osvojile 398 mandata, dok su u prethodnom sazivu imale 417 zastupnika. U novom sazivu Evropskog parlamenta bit će ukupno 720 zastupnika, dok ih je u prethodnom bilo 705.
Gubitnik ovih izbora su zeleni, koji su doživjeli veliki pad s osvojenih 71 zastupnika u prethodnom sazivu na samo 53 mandata. Zeleni su se također smatrali proeuropskim strankama, ali su često glasali protiv većine vodećih stranaka, što im je donijelo reputaciju nepouzdanih partnera.
Krajnja desnica, predstavljena u zastupničkom klubu Identitet i demokracija (ID), ima očekivanja da će imati 62 zastupnika, 13 više nego prije. Treba primijetiti da rezultat Alternative za Njemačku (AfD), koja je izbačena iz ID-a, donosi još 16 mandata krajnjoj desnici.
Skupina Ljevica, na krajnje lijevom spektru, će osvojiti 34 mjesta, tri manje nego prije. Nezavisnih zastupnika bit će 51, što je 11 manje nego u prethodnom sazivu.
Osim toga, nove stranke koje nisu bile dio nijedne političke skupine dosad, osvojile su 51 zastupničko mjesto.
Izlazne ankete pokazuju da će evropski parlament u narednom sazivu doživjeti promjene u sastavu i snazi političkih grupacija. Desni centar bilježi umjeren rast, dok krajnja desnica doživljava značajan napredak. Liberali i zeleni, s druge strane, suočavaju se s velikim padom podrške. Ovi rezultati mogu imati utjecaj na političku dinamiku u Evropi i donijeti promjene u funkcionisanju EU institucija.