Petak, 22 Novembra, 2024
Organizacija vjencanja
HomeVijestiBiHVelika većina Bosanaca i Hercegovaca ne vjeruje da država ide u dobrom...

Velika većina Bosanaca i Hercegovaca ne vjeruje da država ide u dobrom pravcu, pokazalo istraživanje

Međunarodni republikanski institut (IRI) objavio je vrlo zanimljive rezultate istraživanja o javnom mnijenju u Bosni i Hercegovini. Ankete su provedene od strane kompanije IPSOS u šest država zapadnog Balkana, a rezultati su pokazali da 75 posto anketiranih Bosanaca i Hercegovaca ne vjeruje da država ide u dobrom pravcu. Sličan trend je primijećen i u drugim zemljama regiona, pri čemu su Makedonci najviše zabrinuti sa 78 posto.
Najveći problemi prosječnog stanovnika BiH su životni troškovi, nezaposlenost i korupcija, dok nacionalna pitanja igraju manju ulogu. Nesigurnost u odgovorima je istaknuta kod 5 posto ispitanika, dok je ova tema manje zastupljena u drugim zemljama regiona. Problemi vlasti na koje bi se posebno trebalo obratiti pažnju su sigurnost, stopa kriminaliteta i osjećaj nesigurnosti, što je istaknuto od strane 11 posto ispitanika u BiH.
Kada je u pitanju povjerenje u političare, član Predsjedništva Željko Komšić ima najveću podršku sa 6 posto, dok su na začelju liste ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković sa 1 posto. U drugim zemljama regiona, lideri koji uživaju najveću popularnost su Edi Rama u Albaniji, Albin Kurti na Kosovu, premijer Crne Gore Milojko Spajić i lider VMRO-DPMNE Hristijan Mickovski.
Kada je riječ o vjerovanju u strane zemlje, Bosanci i Hercegovci najviše vjeruju Turskoj, dok Srbija predstavlja prijetnju za većinu zemalja regiona. Istraživanje također pokazuje da raste povjerenje u policiju i vjerske zajednice, dok je povjerenje u pravosuđe najmanje.
Odgovori na pitanje o vanjskopolitičkom kursu zemlje pokazuju da sve manje ljudi vjeruje Zapadu, dok se povećao broj onih koji podržavaju približavanje Rusije. Istraživanje je također pokazalo silazni trend kada je riječ o stavovima prema NATO-u i integracijama u EU.
Kompletni rezultati istraživanja javnog mnijenja u šest država zapadnog Balkana mogu se pronaći na IRI-jevoj web stranici.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

- Advertisement -