Bivši predsjednik Hrvatske, Zoran Milanović, jučer je formalno povjerio mandat desnici, uključujući lidera HDZ-a, Andreja Plenkovića, za formiranje nove Vlade Republike Hrvatske. Ova odluka je donesena nakon što je Plenković uspio osigurati većinu u parlamentu, što mu je omogućilo da preuzme vodeću ulogu u formiranju vlade.
Ovaj politički potez dolazi nakon naporne izborne kampanje, obilježene teškim riječima i uvredama. Sličan scenarij se dogodio nedavno i u susjednoj Crnoj Gori, kada je tadašnji predsjednik, Milo Đukanović, povjerio mandat Dritanu Abazoviću, koji je također imao većinu u parlamentu.
Međutim, situacija u Bosni i Hercegovini je drugačija. Nedavno je lider stranke Narod i Pravda, Elmedin Konaković, podsjetio javnost na blokadu formiranja Vlade Federacije BiH. Konaković je izjavio kako je većina u parlamentu FBiH pokrenula proces imenovanja Vlade, ali je Refik Lendo iz Stranke demokratske akcije (SDA) blokirao imenovanje jer u njoj nije bilo predstavnika SDA. Kasnije je pokrenuti proces blokade otklonio Christian Schmidt, koji je omogućio imenovanje većine u Vladi FBiH.
Podsjetimo da u Federaciji BiH entitetski predsjednik, uz saglasnost dva potpredsjednika, imenuje Vladu, dok istu potvrđuje Predstavnički dom parlamenta FBiH. U ovom kontekstu Konaković naglašava kako je Vlada FBiH imenovana većinom u oba doma parlamenta, dok je Schmidt uklonio blokadu.
“Zamislite da je Milanović rekao da u Vladi mora biti SDP ili da je Đukanović inzistirao na DPS-u. To bi bilo nezamislivo”, izjavio je Konaković.
Ovo podsjeća na važnost političke stabilnosti i saradnje, bez obzira na političke razlike. Iako su izborni procesi često praćeni napetostima i rivalstvom, na kraju je ključno osigurati stabilnu vladu koja će raditi u interesu građana.
Za razliku od drugih zemalja, poput Hrvatske i Crne Gore, Bosna i Hercegovina se još uvijek bori sa izazovima u formiranju vlade, posebno kada su političke stranke suočene s različitim interesima.
Treba napomenuti da je ova vijest dio šire rasprave o političkom događanju u Bosni i Hercegovini, ali i u drugim zemljama. Izazovi u formiranju vlada ne samo da utječu na političku scenu, već i na društvo u cjelini, te na gospodarski i socijalni razvoj.
Uprkos svim izazovima, nadamo se da će političari u Bosni i Hercegovini pronaći zajednički jezik i raditi na ostvarenju stabilnosti i napretka za dobrobit svojih građana.