Subota, 18 Januara, 2025
Organizacija vjencanja
HomeSvijetSvijetZakon u Iraku zabranjuje homoseksualnost i prostituciju uz zatvorske kazne

Zakon u Iraku zabranjuje homoseksualnost i prostituciju uz zatvorske kazne

Irački parlament nedavno je usvojio kontroverzni zakon o suzbijanju prostitucije i homoseksualnosti, koji nailazi na kritike zbog povrede ljudskih prava i slobode izražavanja. Cilj zakona, kako se navodi u kopiji koju je imala Reuters, jest “zaštititi iračko društvo od moralne izopačenosti i poziva na homoseksualnost koji su zavladali svijetom”.

Zakon je uglavnom podržan od strane konzervativnih šijitskih muslimanskih stranaka, koje čine najveću koaliciju u iračkom parlamentu. Nacrt zakona prvobitno je sadržavao smrtnu kaznu za istospolne odnose, ali je izmijenjen prije usvajanja nakon snažnog protivljenja Sjedinjenih Država i evropskih zemalja.

Prema novom zakonu, istospolni odnosi su sada zabranjeni, uz kaznu od najmanje 10, a najviše 15 godina zatvora. Također, osobe koje promoviraju homoseksualnost ili prostituciju suočavaju se s zatvorskom kaznom od najmanje sedam godina. Dodatno, predviđena je kazna od jedne do tri godine zatvora za svakoga tko promijeni svoj “biološki spol” ili se namjerno odijeva na ženstven način.

Važno je napomenuti da je do nedavno, Irak nije eksplicitno kriminalizirao homoseksualnost, iako su labavo definirane moralne klauzule u njihovom kaznenom zakonu korištene za ciljanje LGBT osoba.

Ovaj zakon izazvao je brojne kritike međunarodne zajednice, organizacija za ljudska prava i LGBT aktivista, ističući da krši pravo na privatnost, slobodu izražavanja i jednakost za sve. Također, boje se da će ova zabrana još više marginalizirati i stigmatizirati LGBT zajednicu u Iraku.

Iako se zakon temelji na moralnim vrednostima i vjerskim uvjerenjima, kritičari upozoravaju da bi trebalo biti važnije da svaki građanin ima slobodu da živi svoj život bez straha od diskriminacije ili nasilja.

[TAGOVI] Irak, zakon, homoseksualnost, prostitucija, ljudska prava[/TAGOVI]

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

- Advertisement -