Vrhunac toplotnog vala u Hercegovini bio je jučer, ali visoke temperature i dalje pritišću ovaj dio BiH. Dok će Bosna malo ohladiti zbog dolaska vlažnog zraka i lokalnih pljuskova, Hercegovina će se još nekoliko dana boriti sa visokim temperaturama.
Pomoćnik meteorologa Sladić istakao je da su iza nas najgori dani, ali da nas očekuju dani koji će biti samo malo podnošljiviji zbog nakupljene toplotne energije. Temperature će i dalje biti iznad višegodišnjeg prosjeka sve do 22. ili 23. jula, kada će se očekivati prodor hladnih struja koje će donekle rashladiti Bosnu. Sladić navodi da će temperature tada biti oko 23-24 stepena Celzijusa.
Govoreći o prošlim godinama, Sladić je istakao da je najviša ikada izmjerena temperatura u Bosni i Hercegovini zabilježena u Mostaru 31. jula 1901. godine i iznosila je 46,2 stepena. Druga najviša temperatura zabilježena je u Trebinju 24. jula 2007. godine i iznosila je 45,5 stepeni Celzijusa. Sarajevo je zabilježilo 40 stepeni 1946. godine. Sladić također podsjeća da je i 2012. godina bila izuzetno topla.
Sladić ističe da je bilo veći vremenski razmak između ekstremno toplih godina nakon 1950. godine. Međutim, 1992. godina je donijela izuzetno veliki broj vrelih dana, a isto se dogodilo i u augustu 1994. godine. Nakon toga, izdvojile su se 1998., 2000. i 2003. godina kao izrazito vrele. Sladić navodi da bi i ovo ljeto moglo biti u rangu s onim iz 2012. godine.
Temperatura na Jadranu također je dosegla visoke vrijednosti, čak slične onima u nekim tropskim morima.
Unatoč nadi u manje ekstremne temperature, građani Bosne i Hercegovine moraju se i dalje pripremiti za visoke temperature i provoditi mjere opreza radi zaštite od vrućinskih udara.