Vlasti u Srbiji pokušavaju umanjiti značaj nedavnog usvajanja Rezolucije UN-a o genocidu u Srebrenici. Unatoč ćinjenici da je 84 zemlje glasalo za Rezoluciju, dok je samo 19 zemalja glasalo protiv, srpske vlasti nastoje neutralizirati te rezultate time što stavljaju protiv-glasove i neutralne glasove u istu kategoriju.
Jedan od primjera koji ilustrira ovu situaciju je glasanje u Vijeću sigurnosti UN-a 2015. godine o rezoluciji o genocidu u Srebrenici. Iako je bilo 10 glasova za, 4 glasa suzdržana i samo 1 glas protiv, što bi inače ukazivalo na jasnu i premoćnu pobjedu rezolucije, srpske vlasti su izjednačile taj jedan protiv-glas s glasovima Rusije koja ima pravo na veto. Kao rezultat, rezolucija nije usvojena.
Emin Arnaut, stručnjak za međunarodne odnose, ističe da su ove situacije rezultat različitih pravila koja postoje u Generalnoj skupštini UN-a i Vijeću sigurnosti. U Generalnoj skupštini, rezolucija može biti usvojena ukoliko ima više glasova za od glasova protiv, dok u Vijeću sigurnosti jedan veto može blokirati usvajanje rezolucije.
Arnaut dodaje kako je važno da države poštuju pravila međunarodnih organizacija i da njihove strategije u međunarodnim forumima budu zasnovane na tim pravilima. U ovom slučaju, Srbija očito nije poštovala pravila ni u međunarodnim organizacijama, niti u pravilima ratovanja.
Ova situacija upozorava na važnost poštivanja pravila i njihovu primjenu u međunarodnoj zajednici, kako bi se osiguralo poštivanje ljudskih prava i sprječavanje genocida i drugih zločina protiv čovječnosti.