Subota, 18 Januara, 2025
Organizacija vjencanja
HomeVijestiBiHVlast želi instalirati svoje poslušnike u upravljačku i uredničku strukturu FTV-a

Vlast želi instalirati svoje poslušnike u upravljačku i uredničku strukturu FTV-a

Aktuelna vlast pokušava da postavi svoje kadrove u upravljačku i uredničku strukturu FTV-a, poznate bosanskohercegovačke javne medijske kuće. Ova potez nezadovoljava opozicione stranke, koje smatraju da se krši zakon. Prema njihovim tvrdnjama, vlast je raspisala konkurs za izbor četiri člana Upravnog odbora FTV-a, što ne poštuje zakonsku odredbu o imenovanju jednog člana svake godine.

Opozicija tvrdi da je ovakav potez vlasti pokušaj da se postignu politički ciljevi, a ne da se obezbijede neovisni i profesionalni upravljački i urednički kadrovi FTV-a. Predstavnici SDP-a, koji su ranije bili na vlasti i činili većinu upravljačke i uredničke strukture FTV-a, izuzetno su nezadovoljni ovim potezom.

“Nije po zakonu, ali nama se žuri”, poznata je SDP-ova mantra koja se navodi kao razlog da se obezbijedi što brže postavljanje svojih ljudi na ključne pozicije FTV-a. S druge strane, stranke NIP i Naša stranka, kao i HDZ, imaju svoje interese koje žele ostvariti kroz javne medijske servise.

Predsjednik NIP-a, Elemedin Konaković, je najavio da će problemi finansiranja FTV-a i BHRT-a biti riješeni tek kada budu postavljeni kadrovi “koji rade onako kako politike Trojke od njih traže”. Ova izjava je dodatno podigla tenzije i zabrinutost u vezi s nezavisnošću FTV-a.

SDA, najveća stranka u Bosni i Hercegovini, također je nezadovoljna uređivačkim politikama pojedinih medija, ali se jasno zalaže za princip da javni medijski servisi budu u službi građana, a ne politike ili stranaka. Stoga su iz SDA najavili da će pravnim sredstvima i putem apelacije Ustavnom sudu FBiH osporiti namjere vlasti da stave FTV pod svoju kontrolu.

Ovaj politički sukob između vlasti i opozicije u vezi s FTV-om ne samo da utječe na nezavisnost i integritet javne medijske kuće, već i ukazuje na potrebu za daljnjim osnaživanjem medijske nezavisnosti i jačanjem institucija koje će osigurati transparentnost i odgovornost. Unapređenje javnih medijskih servisa je ključno za demokratsko društvo i slobodu izražavanja, te treba biti prioritet svih političkih aktera u Bosni i Hercegovini.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

- Advertisement -