Vlada Republike Srpske privukla je kritike nevladinih organizacija nakon što je ignorirala jasne apele za odbacivanje nekoliko kontroverznih zakona. Navedeni zakoni, poput Zakona o kriminalizaciji klevete i tzv. Zakona o stranim agentima, direktno ugrožavaju slobodu izražavanja građana i vrše pritisak na slobodu medija.
Osim ovih zakona, vlasti Republike Srpske su usvojile i Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi, kao i Izborni zakon Republike Srpske. Time se stvara paralelni sistem u zemlji i direktno se zadire u nadležnosti Centralne izborne komisije. Ovakav pristup političkih procesa jasno je u suprotnosti s evropskim putem Bosne i Hercegovine.
Nevladina organizacija Inicijativa izrazila je duboku zabrinutost zbog usvajanja ovih zakona. Ističu da zakon o imunitetu, koji pruža zaštitu funkcionerima od pravnih postupaka, omogućava de facto nekažnjivost pred zakonom. Takva zakonska rješenja upućuju jasnu poruku o nedostatku političke volje za usklađivanjem s evropskim standardima i vrijednostima.
Osim toga, usvajanjem zakona koji su u suprotnosti s europskim vrijednostima, temelji otvorenog i demokratskog društva bit će urušeni, a stvorit će se atmosfera straha i autocenzure među građanima. Inicijativa za monitoring evropskih integracija BiH apelira na Narodnu Skupštinu Republike Srpske da preispita svoj pristup i politički smjer, te da uvaži glas civilnog sektora koji se protivi ovakvim zakonskim rješenjima.
Nadležne institucije trebale bi vratiti fokus na proces usvajanja reformi, koji je definiran kroz 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije. Time će se osigurati napredak u evropskom putu Bosne i Hercegovine i izgraditi otvoreno i demokratsko društvo koje poštuje slobodu izražavanja, slobodu medija i pravnu jednakost.