Univerzitet u Palermu je donio kontroverznu odluku da ukine svoje Erasmus programe s Izraelom zbog nedavnih događaja u Gazi. Ova odluka je dio poteza da se prekinu veze sa jevrejskom državom zbog njene kampanje u Gazi. Akademski senat Sveučilišta u Palermu je suspendirao Erasmus sporazume s izraelskim sveučilištima, navodeći nedostatak sigurnosnih jamstava za partnere u trenutnoj međunarodnoj krizi.
Sporazumi za Erasmus program su također suspendirani s drugim sveučilištima u Alžiru, Gruziji, Jordanu, Libanonu, Ukrajini, Južnoj Africi i Tunisu. Univerzitet u Palermu je odlučio pokrenuti transparentne postupke vezane za istraživačke odnose i izraditi posebnu uredbu koja će biti dovršena do ljetne stanke.
Ova odluka je izazvala kontroverze i rasprave među akademskom zajednicom. Dok neki podržavaju odluku Univerziteta u Palermu kao izraz solidarnosti s Palestincima, drugi smatraju da se politika ne bi trebala miješati u akademske odnose. Ovaj potez također otvara pitanje budućnosti Erasmus programa i njegove političke dimenzije.
Univerziteti širom svijeta često sudjeluju u različitim programima razmjene kako bi omogućili svojim studentima međunarodna iskustva i prilike za učenje. Odluka Univerziteta u Palermu da ukine programe Erasmus s Izraelom sigurno će imati posljedice na njihovu međunarodnu suradnju i profil.
Iako ova odluka ima političku težinu, ostaje za vidjeti kako će se stvari dalje razvijati. Hoće li druge institucije slijediti primjer Univerziteta u Palermu ili će se ova situacija na neki način riješiti? To su pitanja koja se moraju riješiti kako bi se osigurala budućnost međunarodne akademske suradnje.