Stanovništvo izbjeglo u Zaštićenu zonu Ujedinjenih nacija Srebrenicu i Žepu imali su obavezu da zaštite pripadnici UNPROFOR-a, u Srebrenici su to bili pripadnici vojske Nizozemske. Pripadnici UNPROFOR-a ne samo da nisu ispunili svoj zadatak zaštite civila nego su i dio civila koji se sklonio u bazu isporučili pripadnicima Vojske RS-a i MUP RS-a, koji su počinili genocid.
“Greškom, pogrešnom procjenom i nemogućnošću da se prepozna obim zla s kojim su suočene, Ujedinjene nacije nisu učinile svoj dio posla kako bi pomogle da se spasi narod Srebrenice”, napisao je Kofi Annan, generalni sekretar UN-a u izvještaju o padu Srebrenice 2000. godine.
Anan je također, 2004. godine na Konferenciji o prevenciji genocida u Štokholmu kazao da su masovna ubistva u bivšoj Jugoslaviji i Ruandi su sramota za UN.
“Masovna ubistva u bivšoj Jugoslaviji i Ruandi su sramota za UN, jer su strašni zločini počinjeni pred očima naših trupa. Bili smo u stanju da spriječimo te zločine, ali umjesto toga, mi smo povukli svoje trupe. Zemlje, članice Vijeća sigurnosti, počinile su grešku. U biti svi smo mi zakazali”, kazao je Annan.
Ujedinjene nacije nisu i pored preuzetih obaveza spriječile genocid, a izglasavanje rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija će biti prilika da se trajno obilježi jedan od najgorih zločina počinjenih nakon Drugog svjetskog rata.
Iako se misije UNPROFOR-a i EUFOR-a znatno razlikuju u obimu, ideja o pružanju sigurnosti i stabilnosti stanovništvu Bosne i Hercegovine predstavlja idejnu osnovu.