U ponedjeljak navečer, savezni sud je donio hitnu odluku kojom je naredio Twitteru da globalno sakrije postove koji sadrže snimke napada na biskupa Mar Mari Emmanuela. Ova odluka je uslijedila nakon što je komesar za e-sigurnost Twitteru naložio uklanjanje spornog sadržaja, no Twitter je samo blokirao pristup u Australiji, čekajući pravni izazov.
Ova situacija je izazvala brojne reakcije. Anthony Albanese, australski političar, u utorak je izjavio da je osnivač kompanije Tesla, Elon Musk, “tip koji je izabrao ego i pokazuje nasilje nad zdravim razumom”. Dodao je kako Australci neće podržati ideju da milijarder poput Muska ide na sud kako bi postavljao nasilan sadržaj na društvenim mrežama, ističući da svi imaju odgovornost da se ponašaju društveno prihvatljivo.
Albanese je, također, kritizirao Muska kao “arogantnog milijardera koji misli da je iznad zakona”. Istakao je da je uloga komesarke za e-sigurnost zaštita interesa Australaca te da je ideja da netko ide na sud zbog prava objave nasilnog sadržaja na platformi pokazuje koliko je Musk nedodirljiv.
Elon Musk se oglasio putem Twittera u utorak ujutro. Izrazio je zabrinutost zbog situacije u kojoj bi bilo kojoj zemlji bilo dopušteno cenzuriranje sadržaja za sve zemlje. Upitao je, također, što sprječava australskog “povjerenika za e-sigurnost” da kontrolira cijeli internet.
Ova kontroverza između Twittera i australskih vlasti dolazi u vremenu kada se sve više raspravlja o ulozi društvenih mreža u širenju nasilnih i štetnih sadržaja. Mnoge zemlje pokušavaju pronaći rješenja koja će zaštititi korisnike platformi od takvog sadržaja, dok istovremeno održe slobodu izražavanja.
Situacija s promjenom pristupa Twittera u Australiji zasigurno će izazvati daljnju raspravu o ulozi i odgovornosti društvenih medija u suvremenom društvu.