Danas se obilježava Svjetski dan okeana s ciljem podizanja svijesti o važnosti očuvanja okeana i usmjeravanja globalne pažnje na njih. Okeani i vodeni svijet nisu samo resursi potrebni društvu, već su neizostavan dio našeg života.
Okeani čine 71 posto površine planete Zemlje, što znači da su oni njeni pluća. Međutim, nažalost, zbog zagađenja i štetnog djelovanja ljudi, okeani su sve više ugroženi. Globalno zagađenje je gorući problem s kojim se susrećemo, a ljudski otpad može se naći i na najvećim dubinama okeana. Doslovno, nema mjesta na kojem nema otpada.
Svjetski dan okeana je prilika da se naglasi koliko su okeani važni za našu planetu, ali i za nas same. Zagađenje okeana ima štetne posljedice na bioraznolikost, riblje zajednice, morske ekosustave, ali i na nas ljude. Naša hrana, zabava i turizam ovise o okeanima. Zato je važno da svi preuzmemo odgovornost za očuvanje njihove čistoće i zdravlja.
Najvažniji korak ka očuvanju okeana jest smanjenje količine plastike koja završava u morima. Recikliranje i smanjenje korištenja plastike trebaju postati prioritet svakog pojedinca. Osim toga, zaštita prirodnih staništa, smanjenje zagađenja otpadnim vodama i prekogranična suradnja ključne su mjere za očuvanje okeana.
Danas bismo trebali iskoristiti Svjetski dan okeana da se podsjetimo koliko su okeani važni za nas i da prepoznamo da smo mi odgovorni za njihovo očuvanje. Samo zajedničkim djelovanjem možemo sačuvati naše pluća planete i osigurati da i buduće generacije uživaju u njihovoj ljepoti i bogatstvu.