Dvoje sudija na Visokom sudu u Londonu će donijeti odluku o izručenju osnivača WikiLeaks-a, Juliana Assangea. Ova odluka će se temeljiti na američkim garancijama da se Assange neće suočiti sa smrtnom kaznom i da će imati pravo na slobodu govora iz Prvog amandmana u slučaju da mu se sudi za špijuniranje u Sjedinjenim Američkim Državama.
Assangeov pravni tim navodi da postoje tri moguće opcije nakon ove presude. Prva opcija je da Assange bude u avionu za SAD u roku od 24 sata od donošenja odluke. Druga opcija je da bude pušten iz zatvora. Treća opcija je da se cijeli proces izručenja pretvori u mjesecima dug pravni spor.
Stella, Assangeova supruga, izražava zabrinutost i kaže da je ova faza izuzetno nepredvidljiva. Ona navodi da je moguće da će Assange biti izručen, ali isto tako postoji mogućnost i da bude oslobođen.
Julian Assange je osnivač i glavni urednik WikiLeaks-a, organizacije koja je objavila stotine hiljada povjerljivih američkih vojnih dokumenata o ratovima u Afganistanu i Iraku, kao i diplomatskih depeša. Ova objava predstavlja najveći sigurnosni propust te vrste u historiji američke vojske.
Jedan od najpoznatijih video snimaka koji je objavljen od strane WikiLeaks-a je povjerljiv video napada američkog helikoptera 2007. godine u Bagdadu, glavnom gradu Iraka. U tom napadu je ubijeno desetak ljudi, uključujući i dvoje novinara Reutersa.
Sudija će donijeti odluku o izručenju Assangea, a svijet će sa nestrpljenjem iščekivati ishod ovog slučaja koji otvara brojna pitanja o slobodi govora i zaštiti whistleblowersa.