Ponedjeljak, 6 Maja, 2024
HomeNogometSpektakularna utakmica Željezničara protiv Videotona

Spektakularna utakmica Željezničara protiv Videotona

24. aprila 1985. godine, na stadionu Grbavica, FK Željezničar je odigrao uzvratnu utakmicu polufinala Kupa UEFA protiv mađarskog kluba Videoton. Nakon poraza od 3:1 u prvoj utakmici, Željo je trebao ostvariti čudo kako bi se plasirao u finale. Uz podršku 25.000 navijača, igrači Željezničara su igrali kao u transu.

Već u 5. minuti, Edin Bahtić je postigao sjajan gol, pružajući nadu navijačima. Sjajna igra Plavih se nastavila, s nizom prilika, ali nisu uspjeli povećati rezultat sve do 72. minute, kada je Edin Ćurić pogodio mrežu Videotona. Tada je činilo se da je Željezničar na pragu velikog podviga.

Međutim, u 87. minuti, mađarski klub je iskoristio nepažnju odbrane Željezničara. Jozsef Csuhay je postigao gol koji je doveo do konačnog rezultata 2:1 u korist Videotona i plasmana u finale Kupa UEFA. Navijačima Željezničara će zasigurno uvijek ostati u memoriji trenutak kada je legendarni trener Ivica Osim, u nevjerici, prekrio lice rukama.

Unatoč porazu, polufinale Kupa UEFA 1985. godine ostaje najveći uspjeh FK Željezničar u povijesti evropskih takmičenja. Uz veliki trud i zalaganje, igrači poput Dragana Škrbe, Mirsada Baljića i drugih ostali su zapamćeni kao heroji tog historijskog perioda kluba.

Četvrtfinalna utakmica protiv Videotona je bila spektakularna i prepuna uzbuđenja. Pored Željezničara, u finalu Kupa UEFA su se našli i Real Madrid, a Videoton je pokazao svoju snagu osvajanjem naslova. Svatko tko je bio prisutan na Grbavici te večeri će zauvijek pamtiti tu utakmicu kao jedan od najvažnijih trenutaka u historiji FK Željezničar.