Ponedjeljak, 20 Maja, 2024
HomeNogometSkandalozna odluka sudije u polufinalu Lige prvaka izazvala bijes i kontroverzu

Skandalozna odluka sudije u polufinalu Lige prvaka izazvala bijes i kontroverzu

Polufinalna utakmica Lige prvaka između madridskog Reala i Bayerna iz Minhena definitivno će ostati upamćena po kontroverznoj odluci sudije Szymona Marciniaka. Real je vodio rezultatom 2:1 i, sa ukupnim rezultatom 4:3, bio korak bliže finalu. Međutim, u 13. minuti sudijske nadoknade drugog poluvremena, Matthijs de Ligt je postigao pogodak koji je sudija poništio zbog ofsajda.

Situacija je bila sporna jer su igrači Noussair Mazraoui i Matthijs de Ligt bili “na ivici ofsajda” u trenutku kada je Joshua Kimmich uputio loptu. Iako je de Ligt vjerovatno bio u ofsajdu, Mazraoui je vjerovatno bio u dozvoljenom položaju. Ipak, pomoćnik je podigao zastavicu i Bayern je ostao bez pogotka za 2:2. Nažalost, VAR sistem se po pravilima nije mogao umiješati te Bayern nije imao priliku stići do finala putem izvođenja penala.

Ova odluka izazvala je veliki bijes među igračima i navijačima Bayerna. Žalbe na poljskog sudiju su se brzo proširile, a situaciju je dodatno zakomplikovala izjava trenera Reala Carla Ancelottija. Novinari su pitali Ancelottija šta misli o žalbama iz Bayerna na poništeni pogodak, a njegov odgovor je samo rasplamsao situaciju. “Bayern se žali na ofsajd? Onda se mi žalimo na poništen pogodak Nacha…jer Kimmich se bacio”, izjavio je Ancelotti.

Ova kontroverza dodatno je zakuhala situaciju između dva kluba, a očekuje se da će UEFA istražiti ovaj incident. Sudeći po reakcijama, nepravedna odluka sudije samo je podsjetila na potrebu za daljnjim razvojem tehnologije i uvođenjem VAR sistema u svim utakmicama, kako bi se smanjile greške sudija i spriječile kontroverze.