Upravljanje emisijama stakleničkih plinova postalo je ključna tema u borbi za očuvanje planete. Cilj postizanja ugljične neutralnosti podrazumijeva smanjenje emisija stakleničkih plinova do razine koju priroda može apsorbirati. Najznačajniji ponor, tj. sistem koji apsorbira te plinove, su šume, oceani i zemlja.
Međutim, ljudske aktivnosti, posebno korištenje fosilnih goriva kao glavnog izvora energije, dovelo je do prekomjerne emisije stakleničkih plinova. Nafta i plin, koji nisu obnovljivi izvori energije, emituju velike količine ugljendioksida (CO2) i metana.
Višak ovih plinova zadržava se u atmosferi i izaziva globalno zagrijavanje, što vodi klimatskim promjenama. Gradovi su najveći potrošači energije, a Sarajevo se ističe kao jedan od njih. Zbog toga gradovi imaju ključnu ulogu u ostvarivanju cilja ugljične neutralnosti.
Sarajevo je pristupanjem programu Evropske unije Net Zero Cities prihvatio izazov da postane ugljično neutralan grad do 2030. godine. To podrazumijeva smanjenje emisija stakleničkih plinova u saobraćaju i domaćinstvima.
Ova inicijativa zaštite okoliša ima širok utjecaj na život građana Sarajeva. Uz smanjenje zagađenja vazduha, njihov zdravlje će biti zaštićenije, a kvaliteta života će se poboljšati. Također, ovaj korak prema održivom razvoju omogućava Sarajevu da postane lider u regiji u borbi protiv klimatskih promjena.
Svi navedeni ciljevi podstiču Sarajevo na usvajanje održivih praksi i korištenje obnovljivih izvora energije. Ovo je važan korak prema očuvanju naše planete i stvaranju bolje budućnosti za sve.
Infografika: A. L./Klix.ba