Američki zvaničnici, koji nisu ovlašteni za javno komentiranje ova dešavanja, upozoravaju da vojna operacija izraelskog premijera Benjamina Netanyahua u Rafahu može dovesti do većeg broja žrtava među palestinskim civilima i pogoršati humanitarnu krizu. Njihova izjava dolazi nakon što je Netanyahua odbačeno upozorenje predsjednika Joea Bidena i drugih zapadnih zvaničnika o negativnim posljedicama vojne operacije.
Američka administracija je jasno istakla da Izrael treba imati kredibilan plan za zaštitu civila prije nego što se nastavi s vojnom operacijom. Državni sekretar Antony Blinken je naveo kako su protiv velike vojne operacije u Rafahu zbog prevelikih šteta koje bi ona prouzrokovala.
Grad Rafah na jugu Gaze je trenutno utočište za oko 1,5 miliona Palestinaca koji su se sklonili zbog razaranja izazvanog ratom između Izraela i Hamasa. Ova vojna operacija će samo dodatno otežati ionako tešku humanitarnu situaciju.
Iako Izrael detaljno iznosi svoj plan, Sjedinjene Američke Države ne mijenjaju svoj stav i nastavljaju se protiviti vojnoj operaciji. Anonimni izvori američkih zvaničnika naglašavaju da je njihov pristup ovoj temi osjetljiv zbog visokih rizika za palestinske civile.
Ovakva situacija stavlja Izrael pod pritisak jer ne samo da su odbačeni od strane najbližih saveznika, već su upozoreni i na moguće posljedice ako nastave s operacijom bez kredibilnog plana za zaštitu civila.