Rusija i Ukrajina su imale nekoliko sastanaka na početku rata u pokušaju da se postigne mir. Međutim, svi pregovori su propali jer su dvije strane bile neslagane oko ključnih tačaka. Dokumenti koje je objavio New York Times otkrivaju suprotstavljene stavove i zahtjeve koje su obje strane imale.
Ukrajinski pregovarači su bili spremni odustati od članstva u NATO-u i prihvatiti rusku okupaciju dijelova teritorija, ali su odbili priznati ruski suverenitet nad njima. Rusija je bila otvorena za dogovor, ali je na kraju odustala od ključne tačke koja bi druge zemlje obvezivala da štite Ukrajinu ako je napadnuta.
Dok su dvije strane razgovarale putem videopoziva i u Istanbulu, nacrti ugovora su pokazali da su bile udaljene u stavovima. Ukrajina je tražila sigurnosne garancije od drugih zemalja, dok je Rusija tražila da Ukrajina ukine sankcije protiv Moskve i povuče ukrajinske trupe.
Ključne tačke kojima su se dvije strane suprotstavljale odnosile su se na granice, jezik i nacionalni identitet. Ukrajinske snage su odbile ograničenja naoružanja koja je predložila Rusija. Bivši američki dužnosnici su izrazili zabrinutost glede uvjeta sporazuma.
Pregovori su nastavljeni putem videopoziva, ali su propali zbog neriješenih ključnih tačaka. Rusija je zahtijevala da Ukrajina ograniči domet svojih projektila, povuče ukrajinske trupe i ukine zakone o jeziku i nacionalnom identitetu.
Kraj borbi između dvije zemlje još uvijek nije na vidiku. Ukrajina je odlučnija nego ikad u pridruživanju NATO-u, dok stručnjaci predviđaju da će se fokus vodećih zapadnih zemalja usmjeriti na obranu buduće granice s Rusijom.
Pregovori između Rusije i Ukrajine su se pokazali kao izuzetno teški. Ključni uvjeti koje su obje strane postavile su ih udaljile od postizanja mira. Dok su pregovori propali, borbe između dvije zemlje i dalje traju.