Ove sedmice je u više od 37 indijskih gradova zabilježena ekstremno visoka temperatura od preko 45 stepeni Celzijusovih. Danas je u Delhiju temperatura dostigla rekordnih 52,3 stepena, što je zabrinulo indijsku meteorološku službu koja je izdala upozorenje na visoke temperature u dijelovima tog grada.
Stanovnici Delhija još uvijek pate zbog toplinskog vala koji divlja ulicama i forsira mnoge na traženje zaklona i osvježenja. Sud u Delhiju čak je obustavio rad u utorak, nakon što je sudija zaključio da je prevruće za rad u prostorijama bez klimatizacijskih uređaja.
Churu u zapadnoj državi Rajasthan i Sirsa u sjevernoj državi Haryana su među najtoplijim mjestima u Indiji, s temperaturama koje premašuju 50 stepeni. U Jaipuru u Rajasthanu su zabilježena čak tri smrtna slučaja uzrokovana toplotnim udarima.
Indijsko ljeto, koje traje od marta do septembra, obično je vruće i vlažno, ali meteorolozi upozoravaju da će toplotni valovi ove godine biti intenzivniji i duže trajati. Samo ovog mjeseca su Rajasthan i Gujarat imali devet do 12 dana sa temperaturama između 45 i 50 stepeni, što pokazuje da su ekstremne temperature postale sve učestalije.
Prognoze za jun ukazuju na to da će minimalne temperature biti iznad normale, što će samo dodatno pogoršati stanje. Međutim, postoji i nešto olakšanje u vidu iznadprosječne sezone monsuna koja se očekuje ove godine. Meteorolozi predviđaju da će obala južne države Kerale biti zahvaćena monsunom već 31. maja, što bi moglo donijeti neophodno olakšanje od visokih temperatura.
Stručnjaci pozivaju građane da se pridržavaju savjeta o zaštiti od vrućine i potpuno izbjegavaju izlaganje visokim temperaturama. Također je važno da država poduzme mjere kako bi se osigurala adekvatna zaštita i pomoć ugroženim osobama tokom ovih ekstremnih vremenskih uslova.