Reakcije na neuspjeh usaglašavanja Reformske agende BiH traju već nekoliko dana. Naša zemlja ostala je jedina država zapadnog Balkana koja nije dostavila ovaj dokument Briselu. Uz to, BiH je izgubila 140 miliona KM iz prve tranše Plana rasta Evropske komisije.
Stanje bh. društva
Profesor Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, Šaćir Filandra, naglašava konzervativnost bh. društva. Prema njegovim riječima, građani nisu spremni na promjene i reforme. Ova stagnacija je prisutna decenijama i stvara ozbiljne posljedice za najšire slojeve stanovništva.
Problemi sa institucionalnim reformama
Filandra upozorava na neustavne zahtjeve Republike Srpske koji pokušavaju urušiti institucije države. Usaglašavanje Reformske agende nije uspjelo zbog stava kantonalnih premijera iz SDA. On smatra da su reforme neophodne, ali da ne smiju ugroziti državni kapacitet.
Geopolitički kontekst i EU integracije
Na pitanje o geopolitičkim promjenama, Filandra vjeruje da će BiH postati dio EU, bez obzira na unutrašnje probleme. Političari, svjesni ovog stanja, ne preduzimaju akcije, što on naziva bezobraznim.
Korupcija i vladavina zakona
Recentna hapšenja zbog sistemske korupcije ukazuju na ozbiljnost problema. Filandra ističe da je nepoštivanje zakona postalo politička običajnost. Ovaj trend nanosi štetu uspostavi pravnog poretka i vladavini zakona.