U posljednjem izvještaju Vijeća Sigurnosti Ujedinjenih nacija o stanju krivičnog progona u državama bivše Jugoslavije, istaknuta je značajna problematika negiranja naslijeđa Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i glorifikacije ratnih zločina i zločinaca. Ova tema ponovno je postala aktuelna nakon što je Emir Suljagić, direktor Memorijalnog Centra Potočari, odbio saslušanje bez prisustva advokata u Policijskoj upravi Zvornik.
U pismu koje su uputili UN-u, EU-i i PIC-u, navodi se da su tužilačke ladice u Bosni i Hercegovini prepune prijava za negiranje koje se ne procesuiraju, dok ratni zločinci izbjegavaju pravdu i nalaze sigurno utočište u Srbiji i Hrvatskoj. Istovremeno, napadi na žrtve, povratnike i osobe koje se bore za istinu i pravdu dosegnuli su alarmantne razmjere.
Trenutno se vodi sudski postupak protiv Munire Subašić, majke koja je istinski borac za istinu, a protiv Emira Suljagića i Ramiza Salkića podignute su krivične prijave. Ove prijave odnose se na “izazivanje rasne i vjerske netrpeljivosti” i podnesene su protiv gotovo svakog povratnika u entitet RS, kao i svakog građanina koji javno poziva na procesuiranje ratnih zločina i negatora genocida.
U pismu se ističe da dok ratni zločinci uživaju privilegije i podršku u RS-u i Srbiji, policija RS, koju je Međunarodni sud za bivšu Jugoslaviju označio kao zločinačku, nastavlja s progonom. Ovakva situacija šalje opasnu poruku da je svaki poziv za istinom i pravdom izložen progonu.
Apelira se na međunarodnu zajednicu da poduzme sve što je u njenoj moći kako bi se informisala o ovoj neprihvatljivoj situaciji i spriječila daljnje progone žrtava i aktivista za ljudska prava. Slučaj Bosne i Hercegovine može biti prekretnica, pokazatelj da zločincima ne smije biti dopušteno da slobodno progone one koji se bore za pravdu.
Ova situacija zahtijeva hitnu reakciju međunarodne zajednice i pažnju svih relevantnih aktera kako bi se obezbijedila zaštita pravde u Bosni i Hercegovini.