Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) u Bosni i Hercegovini je u prvih četiri mjeseci ove godine prikupila 3,6 milijardi KM prihoda od indirektnih poreza. To predstavlja povećanje od čak 12,42 posto u odnosu na isti period prošle godine. Samo u aprilu, prihodi su iznosili 972 miliona KM.
Od ovog prihoda, 691 milion KM je vraćeno privredi na osnovu povrata PDV-a, dok su država, entiteti i Distrikt Brčko dobili 2,91 milijardu KM. To je povećanje od 422 miliona KM u odnosu na prva četiri mjeseca prošle godine.
Budžet države je ograničen političkim odlukama, pa veći dio prihoda ide entitetima. Federacija BiH je dobila 1,56 milijardi KM, dok je Republika Srpska dobila 878 miliona KM. Distriktu Brčko je uplaćeno 88 miliona KM. Prihodi FBiH su porasli za 18,3 posto, a RS za 21,3 posto u odnosu na isti period prošle godine.
Istovremeno, vanjski dug FBiH je porastao za 18,3 posto, a RS za 24,43 posto.
Profesor Ekonomskog fakulteta UNSA-e, Muharem Karamujić, ističe da, iako prihodi države rastu, nema vidljivog napretka. On navodi da proizvodnja stagnira, izvoz pada, BDP nije rastao te da su rekordni prihodi rezultat inflacije, rasta broja turista i izdašnih uplata i potrošnje bh. dijaspore.
Karamujić ističe da ne postoji sistemski pristup u vođenju fiskalne politike te da je potrebno poboljšati saradnju između različitih nivoa vlasti. On također upozorava da se veći prihodi neće automatski prevesti u napredak ako se država i dalje zadužuje za izgradnju cesta, dok se sredstva troše na rast potrošnje, plaća i luksuz u institucijama.
Profesor Karamujić zaključuje da bi se bez podrške bh. dijaspore zemlja već bila u problemima te da je potrebno kritički promisliti o trenutnoj političkoj situaciji i načinu trošenja sredstava.