Subota, 18 Januara, 2025
Organizacija vjencanja
HomeSvijetSvijetPariz pao bez otpora - Francuska kapitulirala za samo šest sedmica u...

Pariz pao bez otpora – Francuska kapitulirala za samo šest sedmica u drugom svjetskom ratu

Danas se obilježava 81. godišnjica pada Pariza, događaj koji je šokirao svijet i označio brzi slom Francuske u Drugom svjetskom ratu. Na današnji dan 1940. godine, njemačke snage su upale u glavni grad Francuske, a vojska se predala samo par dana ranije.

Francuska je ulazak u rat dočekala nevoljko, sjećanja iz Prvog svjetskog rata još su bila svježa i nitko od francuskih političara nije želio ponovno ratno stanje. Međutim, nakon napada Njemačke na Poljsku, Francuska je bila prisiljena objaviti rat i mobilizirati vojsku.

Francuzi su se povukli iza Mažinove linije, sistema utvrda na granici s Njemačkom. Međutim, Nijemci su umjesto da probiju tu liniju, krenuli kroz Belgiju. Francuzi i Britanci su očekivali da će belgijski otpor trajati mjesecima, ali Belgija je pala nakon samo tri sedmice.

Kombinacija pješačke vojske, tenkova i vojnih aviona omogućila je Hitleru brzu ofenzivu, a Francuska se nije mogla nositi s brzinom nacističkog napredovanja. Skupina francuskih vojnika i britanska vojska uspjeli su se spasiti kod Dunkirka i prebaciti se na Britansko otočje, ali Pariz je ostao izložen.

Nakon samo šest sedmica, Francuska je potpisala kapitulaciju, a Njemačke snage su ušle u Pariz. Preko polovina zemlje je bila pod njemačkom okupacijom, a Francuska je izgubila status jedne od najmoćnijih svjetskih zemalja.

Ovaj događaj je označio prekretnicu u Drugom svjetskom ratu, a Pariz je kasnije oslobođen u avgustu 1944. godine. Unatoč svojim padovima, Francuska i Velika Britanija su se izvukle iz rata i izgradile novi svijet, dok su SAD i Sovjetski Savez preuzeli važniju ulogu u globalnoj politici.

Danas, Francuska je priznata kao snažna i respektabilna zemlja, ali se nikada ne zaboravlja tragedija koja se dogodila prije 81 godinu, kada je Pariz pao bez ikakvog otpora.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

- Advertisement -