Na Univerzitetu u Zenici nedavno je otvoren novi smjer softverskog inženjerstva, što je izazvalo ogroman interes među studentima. Profesor Samir Lemeš istakao je da uprkos obaveznom polaganju prijemnog ispita i plaćanju školarine, interes za upis na ovaj studijski program i dalje ostaje visok.
S obzirom na trenutni poremećaj IT tržišta koji se odrazio i na Bosnu i Hercegovinu, planiran je upis manjeg broja studenata nego ranije. Nedostatak prostornih resursa u Zenici također je uticao na tu odluku. Većina IT kompanija u zemlji se bavi outsorcingom, iznajmljivanjem radne snage za inostrane klijente, ali kriza u tom sektoru utjecala je na domaće firme. Zato je otvaranje novih IT kompanija od velike važnosti, kako bi se ponudili vlastiti proizvodi.
Profesor Lemeš naglasio je perspektivnost IT sektora jer minimalno zahtijeva investicije u opremu. Potrebno je ulagati u kvalifikovane kadrove, jer infrastruktura i potrebe tržišta već postoje. Ovdje bi trebala intervenirati i država, usmjeravajući kapacitete na digitalizaciju umjesto na eksploataciju prirodnih resursa.
Osim toga, poslovna zona ZEDA postala je atraktivna za mlade poduzetnike i IT stručnjake. Sve više njih otvara IT hubove i radi za strane kompanije, iskoristivajući prednosti remote office-a. Zenička razvojna agencija (ZEDA) podržava razvoj IT-a, a Mirza Sikirić, jedan od organizatora zeničkog IT događaja HammerIT, istakao je potencijal mladih u mnogim projektima, uključujući otvaranje vlastitih biznisa.