Istraživači su nedavno otkrili rijetku i ekstremno otrovnu ribu, srebrnopruge napuhaču, u Medulinskom zaljevu. Ova jedinstvena riba, koja je ulovljena na 19 metara dubine kraj otoka Ceja, predstavlja prvi primjer ove vrste analiziran u Jadranu.
Laboratorij prirodnih znanosti pulskog Sveučilišta Jurja Dobrile, pod vodstvom dr. sc. Nevena Iveše, višeg znanstvenog asistenta i morskog biologa, proučavao je ovu izuzetno opasnu ribu s velikom pažnjom. Riba je potpuno otrovna i posebne mjere opreza su poduzete tokom analize.
Tokom analize, istraživači su pronašli tri udažene udice u želucu ribe. Ovo je prvi put da se analizira sadržaj želuca ovakve vrste ribe u Jadranu, a rezultati će biti objavljeni u naučnom časopisu.
Prema riječima dr. sc. Nevena Iveše, ova napuhača je rijetka pojava u Jadranu. Ova riba obitava u Tihom i Indijskom oceanu, kao i Crvenom moru, ali je izuzetno rijetka u našim vodama.
Osim toga, riba koja je pronađena u Medulinskom zaljevu je imala jednu udicu u ustima, ali tri udice su pronađene u njenom želucu. To ukazuje na mogućnost da ova vrsta pokazuje agresivno ponašanje prema drugim jedinkama iste vrste.
Ovaj pronalazak pruža dragocjene informacije o prisustvu ove rijetke i opasne ribe u Jadranu. Istraživači vjeruju da je ovaj primjerak prava prilika za daljnje proučavanje i razumijevanje ove vrste.
Ova vijest ističe važnost istraživanja morskog ekosustava i očuvanja biljnog i životinjskog svijeta. To također naglašava potrebu za ozbiljnim regulacijama ribolova i zaštitom morskog okoliša kako bi se očuvala biološka raznolikost Jadranskog mora.