U Bošnjačkom institutu u Sarajevu održan je skup na kojem su se okupili eminentni stručnjaci koji aktivno govore i pišu o ratnim zločinima na području Prijedora, Bosanske Krajine i Bosne i Hercegovine. Zamjenik reisul-uleme Enes-ef. Ljevaković istakao je da postoji dug spisak mjesta u kojima su zločinci realizovali svoje genocidne namjere. “Činjenica da i danas tragamo za tijelima ubijenih i klanjamo dženaze govori o razmjerama i svireposti zločina”, poručio je Ljevaković.
On je također naglasio da zločine ne treba pripisivati bilo kojem narodu, već režimu, nalogodavcima i izvršiocima. “Vjerujemo da ideja bosanskohercegovačkog komšiluka može biti revitalizirana na dobrobit svih koji žive na ovim prostorima. To treba biti naše opredjeljenje”, dodao je Ljevaković.
Mehmed Pargan, savjetnik predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denisa Bećirovića, istakao je da je Bosna i Hercegovina proteklih 30 godina suočena sa ozbiljnim udarom izvan svojih granica. “Taj udar je počeo 1992. godine, a genocidna namjera je kulminirala u Srebrenici. Međutim, to ne znači da nije bilo genocida u cijeloj zemlji tokom agresije”, rekao je Pargan.
On je napomenuo da je od velike važnosti što struka aktivno govori o počinjenim zločinima. Samo suočavanje sa prošlošću omogućava napredak ka pomirenju i izgradnji trajnog mira na ovim prostorima.