Bosna i Hercegovina i Mađarska imaju dugotrajne međusobne odnose, ali odluka Mađarske da glasa protiv rezolucije o genocidu u Srebrenici neće imati pozitivne posljedice. Umjesto da se koriste bogate historijske veze za bolje razumijevanje i povezivanje, Mađarska će biti označena kao država koja nije na pravoj strani historije i koja iskazuje neprijateljski stav prema žrtvama genocida.
Ministar vanjskih poslova Mađarske, Szijjarto, je izjavio da će Mađarska glasati protiv rezolucije koja demonizira cijeli srpski narod u vezi s tragedijom u Srebrenici. Ova odluka je sramotna i ne samo da negira genocid, već i podržava politiku Milorada Dodika, koji također negira genocid.
Mađarska je često predstavljena kao prijateljska država Bosne i Hercegovine i kao država koja bi mogla utjecati na Dodika. Međutim, ova odluka je otkrila pravo lice mađarske politike i pokazuje da su bili samo prevara kako bi se prikrile destruktivne namjere.
Nakon ove odluke, lideri Bosne i Hercegovine će morati preispitati odnose s Mađarskom. Poslati mlade diplomate u državu koja negira genocid i radi protiv njegovog priznavanja je paradoksalno. Osim toga, države koje suzdržane ili se ne pojave na glasanju će pokazati kukavičluk i nesposobnost da donesu moralno ispravne odluke. S druge strane, države poput Mađarske koje glasaju protiv rezolucije će pokazati neprijateljstvo prema sjećanju na genocid i odbijanje učenja o njemu.
Ova odluka bi trebala potaknuti Bosnu i Hercegovinu da preispita svoje odnose s Mađarskom dok ova negativna politika traje.