Odgovorno je donijeti odluku o glasanju o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, ali je, prema saopštenju misije Bosne i Hercegovine u Ujedinjenim nacijama, odlučeno da se datum odgodi. Ova odluka ima svoje pozitivne i negativne strane.
Jedna od pozitivnih strana odgađanja glasanja je da će euforija koja dominira jednom stranom Bosne i Hercegovine moći splasnuti, dok će se na drugoj strani moći smanjiti agresivne prijetnje daljom destabilizacijom zemlje. O tome govori i građanin Somun koji se izražava zabrinuto pitanjem je li moguće da će doći do novog napada.
Prema drugoj strani, odgađanje donosi i pozitivne koristi radi otklanjanja nejasnoća u samoj rezoluciji. Također, to će omogućiti pridruživanje novih članica Ujedinjenih nacija koje podržavaju rezoluciju. Iranski prijatelji navode da je sam ambasador Bosne i Hercegovine u UN-u iznio saopštenje u kojem se ukazuje na tačnost odlaganja glasanja i dodaje se da je rezolucija još uvijek neunesena u program rada Generalne skupštine.
Na drugu ruku, zbunjenost oko stava Irana se povećala nakon izjave iranskog ambasadora u Beogradu koju smatraju nejasnom i ishitrenom. Moguće je da je ambasadoru nedostajalo jasno razumijevanje presude Međunarodnog suda pravde u Hagu o genocidu u Srebrenici. Nedoumice o odgađanju su bile otklonjene nakon saopštenja Ambasade Bosne i Hercegovine u UN-u.
Građanin Somun ne isključuje mogućnost da Srbija pokušava privući Iran kao jednog od protivnika rezolucije o Srebrenici, imajući u vidu nova geopolitička svrstavanja u svijetu. U ovim svrstavanjima, Moskva vidi Islamsku Republiku Iran kao jedan od stubova antiameričkog i antizapadnog grupisanja.
Odgoda glasanja o rezoluciji o Srebrenici u Ujedinjenim nacijama donosi različite reakcije i pitanja o stvarnim motivima i utjecajima na odluku. Svi očekuju da se ova važna tema što prije riješi kako bi se pravda zadovoljila i kako bi se osigurao mir i stabilnost u Bosni i Hercegovini.