Nezadovoljstvo ishodima sudskih postupaka i odluka institucija trebalo bi biti adresirano kroz adekvatnu upotrebu institucionalnih mehanizama, umjesto upotrebe uvredljivog jezika i ličnih uvreda. Ovu poruku saopćio je OSCE, koji poziva sve izabrane zvaničnike da pokažu najviše standarde profesionalizma te se suzdrže od poteza koji su neprofesionalni, nedemokratski i opasni.
U posljednje vrijeme, sve je prisutniji trend korištenja uvredljivog jezika i ličnih uvreda u političkom diskursu. Nedavno se to vidjelo i u izjavi Sanje Vulić, koja se obrušila na CIK i Vanju Bjelicu Prutinu.
Vulić je javno izrazila nezadovoljstvo zbog nedavnog žrijeba u prostorijama CIK-a, na kojem je odlučeno da peti delegat iz Kluba Srba u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH bude iz PDP-a. U svojoj izjavi, koristila je uvredljiv jezik i lične napade na Prutinu.
OSCE BiH ističe da Vanja Bjelica Prutina i CIK imaju podršku u važnom radu koji obavljaju i apeluje na sve političke zvaničnike da se suzdrže od ovakvih izjava. Institucionalne mehanizme treba koristiti kako bi se izrazilo nezadovoljstvo ishodima sudskih postupaka, umjesto korištenja neprikladnog jezika.
U političkom dijalogu, važno je da se poštuju principi demokracije i profesionalizma. Samo kroz adekvatnu upotrebu institucionalnih mehanizama mogu se postići pravedniji i transparentniji politički procesi.
OSCE apeluje na sve političke aktere da se usredsrede na konstruktivno rješavanje problema i izbjegnu poteze koji nisu u skladu sa osnovnim demokratskim principima. Ovaj poziv dolazi u trenutku kada je javnost sve više razočarana političkim diskursom koji se sve više bazira na ličnom napadima umjesto na suštinskim pitanjima.
Na kraju, ključno je da politički lideri pokažu odgovornost prema građanima i zemlji koju predstavljaju. Institucionalni mehanizmi su tu da adresiraju nezadovoljstvo građana, a njihova upotreba treba biti u skladu sa principima demokratije i profesionalnosti.