Danas se u okviru teme “Kultura mira” raspravlja o rezoluciji koja osuđuje genocid u Srebrenici. Prema dostupnim informacijama, rezoluciju kosponzorira čak 39 država, što svjedoči o širokoj međunarodnoj podršci.
Jedan od predstavnika, Venecuela, je započeo svoj govor odbacivanjem svih zločina i prisjetio se rezolucije koja je ranije bila pred Vijećem sigurnosti. Tada je Venecuela ostala suzdržana, ali sada izražava podršku ovoj rezoluciji.
Drugi predstavnik, Kuba, istakao je važnost mira i pravog pomirenja. Međutim, Kuba odbija tekst rezolucije i neće glasati za nju.
Također, predstavnik Azerbejdžana je naglasio da je Azerbejdžan strateški partner svih država na Balkanu. Međutim, izjavio je da će se suzdržati od glasanja kada bude o njemu.
Ova rasprava i međunarodna podrška rezoluciji o genocidu u Srebrenici odražavaju važnost suočavanja s prošlošću i osiguranje mira. Srebrenica je jedan od najtamnijih trenutaka u historiji Bosne i Hercegovine, te osuda tog zločina od strane međunarodne zajednice predstavlja važan korak ka pravdi i pomirenju.
Rezolucija će biti podvrgnuta glasanju, a rezultat će biti odražen u konačnoj odluci koja će imati dalekosežne posljedice za žrtve genocida u Srebrenici i za proces suočavanja s prošlošću. Očekuje se da će međunarodna zajednica prepoznati važnost ove rezolucije i podržati njenu usvajanje.
Na kraju, svačije glasanje i stav o rezoluciji imat će utjecaj na to da li će se genocid priznati i osuda biti uspostavljena. To će biti ključan trenutak u borbi za istinu i pravdu za žrtve genocida u Srebrenici.