Evropska unija je usvojila kontroverzni prijedlog zakona o Evropskoj zelenoj agendi (European Green Deal) nakon mjeseci pregovora i sukoba među članicama. Ovaj zakon je najsporniji dio Agende zbog čega su pregovori trajali mjesecima.
Prvi pokušaj usvajanja zakona propao je još u martu kada je Mađarska, u posljednjem trenutku, povukla svoju podršku. Nakon toga, Irska je pokrenula diplomatsku ofanzivu kako bi osigurala usvajanje zakona što je rezultiralo ovim ishodom.
Međutim, jedan glas, koji je bio presudan, došao je uz velike kontroverze. Predstavnica Austrije, Leonore Gewessler je glasala “za” prijedlog zakona, dok je austrijski kancelar Karl Nehammer poslao pismo u Brisel tražeći da se njen glas “odbaci”. Nehammer je optužio Gewessler za “zloupotrebu moći” te je čak najavio tužbu protiv austrijske ministrice.
Unatoč kontroverzi, prijedlog zakona je ipak prošao. Tokom procesa usvajanja, došlo je do značajnih izmjena kako bi se osigurala podrška većine zemalja članica EU.
Također, vrijedi napomenuti da je za usvajanje ovog zakona u EU potrebno imati podršku 55 posto članica unije koje predstavljaju barem 65 posto populacije. Ovo je izazvalo dodatne sukobe među članicama EU, ali na kraju je zakon usvojen.
Očekuje se da će ovaj zakon imati značajan utjecaj na politiku zaštite okoliša i borbu protiv klimatskih promjena u Evropskoj uniji.
Njegovi protivnici tvrde da će zakon imati negativne posljedice za privredu, dok zagovornici ističu da je ovo važan korak ka stvaranju održive budućnosti. Sada svi oči su uprte u primjenu ovog kontroverznog zakona i njegove efekte na politiku zaštite okoliša u EU.