Subota, 18 Januara, 2025
Organizacija vjencanja
HomeVijestiBiHKonačni prijedlog rezolucije o proglašenju 11. jula Međunarodnim danom sjećanja na genocid...

Konačni prijedlog rezolucije o proglašenju 11. jula Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici pred UN

Konačni prijedlog rezolucije kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici trebao bi se ubrzo naći pred državama članicama Ujedinjenih naroda tokom zasjedanja Generalne skupštine. Zvanični naziv dokumenta je „Međunarodni dan sjećanja i komemoracije genocida u Srebrenici 1995.“. Mnoge države članice otvoreno su podržale rezoluciju protiv koje se svim snagama bori Srbija, potpomognuta Kinom i Rusijom. Tvrde da se time Srbi označavaju kao genocidan narod, što je daleko od istine.

Među onim zemljama koje su obećale podršku je i Velika Britanija. Od ambasadora Velike Britanije u Bosni i Hercegovini Džulijana Rajlija (Julian Reilly) tražili smo komentar na sva dešavanja u vezi s rezolucijom koja je izazvala brojne rasprave.

“Kao što je lord Dejvid Kameron (David Cameron) nedavno rekao, nacrt rezolucije Generalne skupštine UN-a kojom bi se 11. juli odredio kao Međunarodni dan sjećanja i komemoracije genocida u Srebrenici 1995. godine ima punu podršku Ujedinjenog Kraljevstva,” naglasio je ambasador Rajli za „Avaz“.

Istakao je da rezolucija poziva na odgovornost počinioce i osuđuje djela poput negiranja i veličanja genocida i zločinaca, a ne pojedinačne zemlje članice ili određene grupe. “Ujedinjeno Kraljevsto je i ranije iznijelo jasan stav da krivica za genocid u Srebrenici i ratne zločine počinjene širom BiH leži na pojedincima. Ni Srbija, ni Srbi, ni bosanski Srbi se ne spominju u rezoluciji,” naglasio je Rajli.

Dodao je da temeljna grupa od 17 zemalja članica UN-a, iz različitih regiona, a kojom predsjedaju Njemačka i Ruanda, pokazuje široku lepezu podrške ovoj inicijativi. “Rezolucija ispunjava važnu ulogu prije 30. godišnjice genocida – prepoznavanje istine o onome što se desilo u najmračnijim danima konflikta je ključno za održivo pomirenje i izgradnju pozitivne budućnosti za sve,” zaključio je ambasador Rajli.

Državni sekretar za vanjske poslove, Komonvelt i razvoj lord Dejvid Kameron nedavno je rekao kako je u Srebrenici bio genocid. “Mislim da se svi sjećate Srebrenice i to je bio genocid, jedan od najgorih koje smo vidjeli na jednom kontinentu u posljednjih nekoliko desetljeća,” poručio je lord Kameron.

Debata o Bosni i Hercegovini pred Vijećem sigurnosti UN-a zakazana je za 15. maj, ali još nije poznato kada će se rezolucija naći pred članicama UN-a za glasanje.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

- Advertisement -