Suši se vrelo rijeke Bosne
Apokaliptične slike gotovo suhog vrela rijeke Bosne jedan su od najupečatljivijih znakova klimatskih promjena. Stručnjaci godinama ukazuju na opasne posljedice suša i smanjenja padavina. Bosna i Hercegovina se suočava s ozbiljnim problemom nedostatka pitke vode.
Rizik od nestašice hrane
Profesor Dalibor Ballian s Šumarskog fakulteta UNSA-a upozorava na katastrofalan urod žitarica zbog nedovoljne vlage. Ranije sazrijevanje usjeva dovodi do drastičnog smanjenja prinosa. Čak i okruženje će se suočiti s nedostatkom hrane, što izaziva dodatnu zabrinutost.
Mjere zaštite šuma neprovode se
Ballian naglašava da su mjere za očuvanje šuma navedene u brojnim studijama, no ništa nije provedeno. Požari i dalje uništavaju šume, a avioni za gašenje koriste se samo na Jadranu. Naša hidrolakumulacijska jezera otežavaju akcije protiv požara.
Hitne mjere očuvanja prirode
Očuvanje šuma postaje prioritet, a Ballian predlaže edukaciju i jačanje nevladinog sektora. Na svakom pojedincu je da djeluje lokalno, sadeći drveće i sprječavajući požare. Potrebno je očistiti rijeke i obustaviti bespravnu gradnju hidroelektrana.
Opasnosti od zelene tranzicije
Kritizira se stanje vezano uz zelene tranzicije. Umjesto zaštite prirode, krče se šume za solarne panele i otvaraju rudnici. To dovodi do dodatnog zagađenja i trovanja stanovništva. BiH mora poduzeti hitne korake kako bi se očuvala priroda i resursi.