Južna Koreja je najavila ambiciozan plan da sleti na Mars do 2045. godine. Predsjednik Yoon Suk Yeol je najavio ovaj cilj povodom pokretanja prve svemirske agencije te azijske zemlje, pod nazivom KASA. Planirano je da se u tu svrhu potroši oko 67 milijardi eura.
Prema riječima predsjednika Yoona, KASA će predvoditi “svemirsko gospodarstvo” Južne Koreje. Više stotina tvrtki će raditi na ostvarenju ovog cilja i promoviranju Južne Koreje kao predvodnika u svemirskim putovanjima. Očekuje se da će nova svemirska era koju KASA donosi kultivirati stručnjake kroz podršku svemirskoj industriji, te poticanjem inovativnih istraživanja i razvoja.
Prvi korak na ovom putu je slijetanje na Mjesec 2032. godine, a Južna Koreja je već postala sedma država na svijetu koja posjeduje tehnologiju za lansiranje raketa i satelita. Prošle godine su uspješno lansirali raketu Nuri, koja je prenijela komercijalni satelit u svemir. KASA planira još najmanje tri lansiranja do 2027. godine, uključujući i lansiranje vojnih satelita.
Ova najava predsjednika Yoona odražava sve veće napore koje azijske države ulažu u svoje svemirske programe. Osim praktičnih razloga, kao što su usavršavanje raketne tehnologije i jačanje nacionalnog ponosa, sve više se ulaže i u istraživanje svemira kao jednog od ključnih područja budućeg razvoja.
Sjeverna Koreja je nedavno pokušala lansirati raketu, ali nije uspjela poslati svoj drugi vojni satelit u orbitu, navodno zbog kvara motora. Unatoč ovome, jedan stručnjak je ocijenio ovaj pokušaj kao “veliki skok” u sjevernokorejskoj tehnologiji. Južna Koreja, Japan i Sjedinjene Države su osudile ovo djelovanje kao kršenje rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a koje zabranjuju razvoj balističkih projektila.
Velike azijske sile, poput Kine i Japana, također su aktivne u svemirskim istraživanjima. Kineski svemirski program se ističe sa svojim velikim raketama, svemirskom stanicom Tiangong, bespilotnim sondama za Mjesec i roverom Zhurong koji je stigao na Mars 2021. godine. Japan je u januaru postao peta zemlja koja je postavila vozilo na Mjesec, a prošle godine je i Indija sletjela na Zemljin satelit.
Južna Koreja sada želi pridružiti ovoj listi uspješnih svemirskih nacija svojim planovima za slijetanje na Mars. Sa ambicioznim planovima i značajnim sredstvima namijenjenim za svemirska istraživanja, Južna Koreja se nada da će postati nova svjetska predvodnica u ovom području do 2045. godine.