Fizički obim izvoza električne energije iz Bosne i Hercegovine u prvom kvartalu ove godine iznosio je 2,23 TWh, što je 2,5 posto više u odnosu na isti period prethodne godine. Međutim, finansijski efekat tog izvoza električne energije iznosio je 172 miliona KM, što je niže za 53,3 posto u odnosu na isti period 2023. Ovo su podaci koje je iznijela Agencija za statistiku BiH i Nezavisni operator sistema u BiH.
Edhem Bičakčić, predsjednik Regionalne CIGRE (SEERC) koja okuplja 17 država sa šireg područja jugoistočne Evrope, izjavio je da je fizički obim neto izvoza u prvom kvartalu ove godine iznosio 0,94 TWh, što predstavlja smanjenje od 17 posto u odnosu na isti period prošle godine. Također, finansijski gledano, neto izvoz je manji za 52,7 posto.
Bičakčić je objasnio da je razlog za manje finansijske efekte izvoza u odnosu na prošlu godinu niža cijena električne energije na berzama. To je posljedica relativno blage zime i dobre popunjenosti skladišta prirodnog gasa u zapadnoj Evropi. Trenutne cijene električne energije na berzama iznose oko 90 EUR za MWh.
Iako je fizički obim izvoza električne energije porastao, niža cijena na berzama umanjila je finansijske efekte. Ova situacija predstavlja izazov za energetski sektor u Bosni i Hercegovini, koji se mora prilagoditi novonastalim uslovima na tržištu.
Električna energija je jedan od najvažnijih izvoznih proizvoda Bosne i Hercegovine. Izvoz električne energije doprinosi ekonomiji zemlje, ali je istovremeno osjetljiv na fluktuacije cijene na globalnom tržištu. U tom kontekstu, energetske kompanije u BiH moraju biti inovativne i prilagodljive kako bi održale konkurentnost na tržištu.
Uprkos izazovima, sektor električne energije u BiH ima potencijal za dalji rast i razvoj. Bosna i Hercegovina ima veliki potencijal u oblasti obnovljivih izvora energije, posebno hidroenergije. Iskorištavanje ovog potencijala može stvoriti nove mogućnosti za izvoz električne energije i pozitivno utjecati na ekonomiju zemlje.
Kako bi se iskoristio potencijal sektora električne energije, važno je da vlasti i energetske kompanije ulože u modernizaciju infrastrukture i razvoj novih tehnologija. Osim toga, potrebno je stvoriti povoljne uslove za investicije i podržavati inovacije u ovom sektoru.
U cilju dobrog upravljanja energetskim resursima, BiH također treba uspostaviti saradnju i razmjenu iskustava sa drugim zemljama u regionu. Regionalna saradnja može donijeti brojne prednosti, uključujući stvaranje većeg tržišta za izvoz, smanjenje troškova i povećanje energetske sigurnosti.
Ukupno gledano, izvoz električne energije iz Bosne i Hercegovine u prvom kvartalu ove godine bilježi rast u fizičkom obimu, ali smanjenje u finansijskom efektu. Ovo je posljedica niže cijene električne energije na berzama. Da bi se sektor električne energije održao konkurentnim i ostvario dalji rast, potrebno je fokusirati se na razvoj obnovljivih izvora energije i modernizaciju infrastrukture. Također, saradnja sa drugim zemljama u regionu može donijeti brojne prednosti. Ovo su izazovi i mogućnosti sa kojima se energetski sektor u Bosni i Hercegovini suočava.