Organizatori prestižnog Eurosong takmičenja suočavaju se sa sve većim tenzijama zbog učešća Izraela na ovogodišnjem takmičenju. Nakon gotovo 70 godina, Izrael je ponovo uključen u ovo takmičenje, koje okuplja zemlje iz cijelog svijeta. Međutim, ta odluka nije prošla bez reakcija.
Stanovnik Malmoa, Anders Puschel, izrazio je svoje nezadovoljstvo sudjelovanjem Izraela na Eurosongu. On je najavio da će se pridružiti protestima 9. maja, istog dana kada će se Izrael takmičiti u drugom polufinalu. Puschel je izjavio za AFP da “tokom rata koji je u toku, sudjelovanje Izraela trebalo bi biti zabranjeno na isti način na koji su zabranili Rusiji.”
Ova kontroverza slična je onoj koja se dogodila 2022. godine kada su ruski emiteri isključeni iz Evropske radiodifuzne unije (EBU), nakon invazije na Ukrajinu. Lisanne Wilken, antropologinja i stručnjakinja za Eurosong, objasnila je da je poruka takve odluke bila “da nam se ne sviđaju ljudi koji ne žive u skladu s demokratskim standardima.”
Organizatori Eurosonga su najavili da će na samom događaju oduzimati palestinske zastave te da će stražari zaustavljati publiku. Ovo je samo doprinijelo tenzijama i kontroverzi koja prati Izraelovo sudjelovanje na takmičenju.
Iako se Eurosong smatra muzičkim i zabavnim događajem, ovogodišnje takmičenje svakako je obavijeno političkim nesporazumima i suprotstavljenim stavovima. Hoće li ova situacija utjecati na rezultate takmičenja, ostaje da se vidi.