Italija se već duže vrijeme bori sa jednom od najnižih stopa nataliteta u EU, a situacija se neće poboljšavati u skorijoj budućnosti. Prema vladinim statistikama, prosječan broj djece po Italijanskoj ženi pao je sa 1,24 u 2022. na 1,2 u 2023. godini. Ova trend pokazuje da će se broj stanovnika u zemlji smanjivati.
Stručnjaci strahuju da bi, ako se kriza stanovništva nastavi, populacija Italije, koja trenutno iznosi 59 miliona stanovnika, mogla pasti skoro za milion ljudi do 2030. godine. Ova demografska kriza predstavlja ozbiljan problem za zemlju i zahtijeva hitno djelovanje.
Rješavanje ove krize postalo je ključna politika parlamentarne vladajuće krajnje desničarske stranke. Međutim, rasprava o tome kako riješiti demografsku krizu je politizirana, a mnogi stručnjaci smatraju da je potrebno pronaći konsenzus i zajedničko rješenje.
Gigi De Palo, čelnica Fondacije za natalitet, naglašava da ova kriza treba biti tretirana kao apolitična. Ona tvrdi da demografska kriza utječe na sve društvene kategorije, kako na imigrante tako i na starije stanovnike. Pronalaženje rješenja za ovo pitanje trebao bi biti prioritet kako političara tako i cijelog društva.
Generalna direktorica italijanskog Nacionalnog instituta za statistiku, Sabrina Prati, ističe da je demografska kriza u Italiji “uporna” već dugi niz godina. Ovo upozorenje nas tjera da prepoznamo hitnost i ozbiljnost situacije i pokrenemo konkretna djelovanja.
Da bi se prevazišao pad nataliteta, Italija mora osigurati političke mjere, socijalnu podršku i ekonomsku sigurnost za mlade obitelji. Ohrabrivanje rađanja djece i stvaranje povoljnog okruženja za proširenje porodica trebao bi biti prioritet za zemlju koja se suočava s ozbiljnom demografskom krizom.