Iako je Zakonom o praznicima Bosne i Hercegovine 9. maj prepoznat kao državni praznik, obilježavanje Dana pobjede nad fašizmom i Dana Evrope se efektivno odvija samo u manjem bh. entitetu. Međutim, postoje inicijative koje zahtijevaju promjenu datuma obilježavanja praznika na državnom nivou – 8. maj, kada se Dan pobjede nad fašizmom obilježava širom Evrope.
Dok će u Federaciji Bosne i Hercegovine dan proći bez većeg obilježavanja i kao običan radni dan, u Republici Srpskoj veći broj radnika je dobio slobodan dan. Iako je ova odluka u skladu sa Zakonom o praznicima BiH, razloga za slavlje po ovom osnovu, barem u ovom dijelu Bosne i Hercegovine, nema.
Treba se prisjetiti da je ideologija koja je poražena 8. ili 9. maja bila bazirana na mržnji, netrpeljivosti i nedostatku tolerancije prema drugom i drugačijem. Stoga se postavlja pitanje da li vlasti u Republici Srpskoj mogu uistinu predstavljati vrijednosti koje ovaj dan treba da simbolizuje.
Najviše se to odnosi na predsjednika entiteta Milorada Dodika. Poruke koje dolaze od predsjednika SNSD-a svakodnevno izražavaju suštu suprotnosti u odnosu na vrijednosti antifašističke borbe u Bosni i Hercegovini, ali i u ostatku svijeta.
Dok se te poruke mogu opisati kao inkluzivne i tolerantne, retorika i politika Milorada Dodika i članova vladajuće koalicije u Republici Srpskoj su sve samo ne to. Ova inicijativa za promjenu datuma obilježavanja praznika na državnom nivou može biti od velike važnosti u kreiranju zajedničkog narativa i promociji vrijednosti koje su karakteristične za antifašističku borbu u Bosni i Hercegovini.