Nova Kaledonija, koja u suštini egzistira u državnoj zajednici s Francuskom, posljednjih nekoliko sedmica poprište je velikih nemira. Na području koje se nalazi 1.500 kilometara istočno od Australije bilježe se veliki sukobi između demonstranata i policije.
Predsjednik Francuske Emmanuel Macron je zbog dešavanja na ovom području otkazao niz susreta te je proglasio vanredno stanje dajući izvršnoj vlasti više ovlasti da stavi situaciju pod kontrolu.
Kako je ranije navedeno, protesti su uslijedili zbog predložene reforme izbornog tijela na ovoj teritoriji, a za koje dio političke scene navodi kako bi oslabila zastupljenost autohtonog stanovništva Kanaka.
“Nasilni protesti izbili su nakon što su francuski zakonodavci podržali predloženu ustavnu reformu kojom bi se povećao broj neautohtonih građana kojima je dozvoljeno da glasaju na izborima za Kongres Nove Kaledonije. Takvo glasanje rezervisano je za građen koji su se naselili na ovom arhipelagu prije 1998. godine. Takva ustavna reforma omogućila bi svakom francuskom državljaninu koji živi na ovom području više od 10 godina da glasa”, navodi Politico.
Situacija na “rajskom otoku” eskalira iz dana u dan, a broj mrtvih i ranjenih raste. Prema posljednjim informacijama, u sukobima je poginulo nekoliko osoba, dok je stotine ranjeno.
Nova Kaledonija, poznata po svojoj prekrasnoj prirodi i tirkiznoj vodi, sada je u središtu pažnje zbog ozbiljnih sigurnosnih i političkih izazova. Ovi neredi predstavljaju jedan od najvećih izazova za francusku vladu u vezi s ovim područjem.
Predsjednik Macron je odlučio poduzeti mjere kako bi vratio mir na ostrvo i spriječio dalje nasilje. Proglašenje vanrednog stanja i davanje većih ovlasti izvršnoj vlasti samo su dio njegovog pokušaja da riješi krizu.
Međutim, situacija na terenu ostaje vrlo napeta, a autohtoni Kanaki nastavljaju s demonstracijama. Oni se protive ustavnoj reformi koja bi mogla dovesti do gubitka njihove političke moći i utjecaja.
Nova Kaledonija se suočava s izazovima povećanja neautohtonog stanovništva i borbe za očuvanje identiteta i prava autohtonih zajednica. Teško je predvidjeti kako će se situacija dalje razvijati, ali ono što je sigurno jest da će Francuska morati pronaći održivo rješenje kako bi smirila napeti položaj na ovom “rajskom otoku”.
Obzirom na sve što se dešava u ovom dalekom djelu svijeta, ostaje pitanje koliko će vremena biti potrebno da se povrati mir i stabilnost na ovom području koje je do sada bilo poznato po svojoj idiličnoj ljepoti.